Viskiye Bitiş Vermek

Viski ve fıçı ilişkisini açıkladığım ilk yazımı dün sizlerle paylaşmıştım. Şimdi sıra ikinci yazıda...

Bu yazımda da farklı fıçılarda bitiş verilen viskilere o fıçıların ne tarz aromalar katacağı hakkında birkaç bilgi vereceğim.


Wood Finish:

Genel hacimleri 200-500 litre arasında değişir, çeyrek fıçılar 50-60 litre gibi düşük hacimde olabilirler. "Barrel" ismiyle bilinirler ve viskiye genel olarak baharat, vanilya ve tatlı meşe aromaları katarlar.


Wine Finish:

"Barrel" veya "Barrique" olarak bilinen, hacimleri 220 litreye kadar çıkabilen fıçılardır. Genellikle Fransız meşesinden yapılır ve şarabın yapıldığı bölgeye göre kategorilere ayrılır. Viskiye kattıkları aromalar içinde bekleyen şaraba göre farklılık gösterir. Sauterness krem karamel, taze ekmek, limonlu turta gibi aromalar katarken, Bordo dur, kiraz ve erik gibi aromalar katar.


Port Finish:

Bu fıçılar "Pipe" veya "Barrique" şeklinde karşımıza çıkabilirler. Pipe 600 litreye kadar, barrique ise 220 litreye kadar hacme sahip olabilirler. Genellikle Fransız meşesinden yapılırlar ve isminden de anlaşılacağı üzere menşeileri Portekiz'dir. Viskiye beri meyveleri ve kuş üzümü aromalarını katarlar.


Sherry Finish:

Avrupa veya Amerikan meşesinden yapılan bu fıçıların hacimleri 500 litreye kadar çıkabilir. Genellikle "Butt" ve "Puncheon" olarak isimlendirilirler ve Pedro Ximenez, Olorosso, Amontillado, Fino, Manzanilla gibi çeşitleri vardır. Viskiye hurma, ceviz ve kuru üzüm gibi aromalar katarlar.


Madeira Finish:

Portekiz meşesinden yapılan ve "Drum" adı verilen bu fıçılar 650 litreye kadar hacme sahip olabilirler. Tatlı meyveler, incir ve baharatlar gibi tatları viskiye katarlar.


Rum Finish:

Genel ismi "Puncheon" olan bu fıçıların hacmi 500 litredir. Amerikan meşesinden yapılırlar ve genel olarak geldikleri yer Karayipler'dir. Viskiye pekmez, vanilya ve tropikal meyveler gibi aromalar katarlar.


Beer Finish:

Amerikan meşesinden yapılan ve "Barrel" ismiyle karşımıza çıkan bu fıçıların hacmi 200 litre civarındadır. İçinde olgunlaşan biraya göre farklılık göstermekle birlikte genel olarak viskiye malt, tatlılık ve kremamsılık katarlar.


İlk yazımı henüz okumadıysanız onu da aşağıya ekliyorum. Yeni yazımın ne hakkında olacağıyla ilgili bana fikir vermek isterseniz de merak ettiğiniz konuları yorum olarak yazabilirsiniz.

86 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İskoçya'daki (ve bazı başka ülkelerdeki) viski üretim regülasyonlarına göre imbikten çıkan distilatın (new make spirit) viski olarak...