VİSKİ ya da MÜZİĞİN SIVI HALİ

Öncelikle hemen buraya Spotify listemin linkini bırakayım ve ardından da sizi yazıyla baş başa bırakayım. Keyifli okumalar.


Viski ya da Müziğin Likit Hali

Hoş bir enstrüman sesini veya bir şarkıyı dili, ırkı, kültürü ve yaşadığı coğrafya birbirinden farklı bir grup insana dinlettirdiğinizi hayal edin, hepsi de ritim tutarak eşlik etmeye çalışacak veya sadece gülümseyerek beğendiklerini ifade edeceklerdir, değil mi? İşte onları ortak paydada buluşturan müzik, geçmişten geleceğe giden zaman ve mekândan bağımsız evrensel, bağlayıcı ve hiç şüphesiz ruhu iyileştiren bir güce sahip.

Film izlerken bir anda çalmaya başlayan müzik ile gerilimi, hüznü, romantizmi veya korkuyu yaşıyormuşçasına hissetmiyor muyuz? Bazen neşeli bir müzikle kalkıp dans ederken bazen de hüzünlü bir ezgiyle boğazımız düğümlenmiyor mu? Bir restoranda kutlama yemeği yerken veya bir kafede arkadaşlarımızla sohbet ederken fonda çalan müzik yaşanılan güzel anların yıllar geçse de aynı şekilde hatırlanmasını sağlamıyor mu? İşten çıkmış yorgun argın evin yolunu tutarken metro çıkışında veya cadde üzerinde müzik çalan birine rastlayınca yenilenmiş gibi hissetmiyor muyuz? Bazı günler kulaklığımızı takıp yürüyüşe çıkınca müzik bizi alıp başka diyarlara götürmüyor mu? İlk aşkınızı, ilk kavganızı, ilk ayrılığınızı, ilk başarınızı kısaca tüm ilklerinizi bir düşünün müzik hep sizinle değil miydi? Evet, tüm bunlar müziğin dokunduğu her şeyi güzelleştirip özelleştirdiğinin sadece birkaç örneği.

Saydıklarımın dışında müziğin yanına en yakıştığı, hatta tadını bile etkilediği bir şey daha var. Ne mi? Tabi ki bir kadeh viski. Müzik ve viski ayrılmaz ikililer gibi biri olmadan diğeri kesinlikle eksik kalıyor. İkisinin de notaları var, viskinin lezzet notaları müziğin ses notaları. Müzikteki melodilerin uyumu viskinin meydana geliş serüvenindeki her aşamanın birbiri ile harmanına benzer. Turbanın veya vanilya aromasının diğer notaları bastırdığı bir viski nasıl hoş olmazsa uyumsuz notaların çaldığı bir şarkı da dinlenmez. Kısaca müziğin ve viskinin dengeli ve güzel olması için ikisinin de akort edilmesi gerekir.


1. Müzik ve Yemeğin Lezzeti Arasında Bir Bağlantı Var Mı?

Geçmişte müzik ve yemek arasındaki bağlantıyı araştıran birçok çalışma yapıldı. Örneğin fast food zincirlerinde kullanılan müziklerin, insanların yemek yeme hızlarını artırıp masaların hızlı boşalmasını ve dolayısıyla gün içerisindeki müşteri sayısında artışa neden olduğu biliniyor.

1997 yılında yapılan bir araştırmada ise deniz ürünleri yerken kıyıya çarpan dalga sesi dinletilen müşteriler, yedikleri istiridyenin daha lezzetli ve tuzlu olduğunu belirtmişler. Ayrıca şarap tadımlarında kullanılan müziğin şarapların tadını ne ölçüde etkilediği üzerine de araştırmalar yapıldı.

Glenrothes damıtımevinin öncülüğünde viski-müzik arasındaki korelasyonu görmek için yapılan araştırmada Oxford Üniversitesinden Charles Spence doğru ortamın viski tadını yüzde 20'ye kadar artırabileceğini öne sürdü. Peki, siz bu konuda ne düşüyorsunuz, müzik viskinin tadını değiştirebilir mi?

Tüm bu araştırmalar bir yana müzik zaten her zaman viskinin tadını güzelleştirip lezzetini tamamlamaya yetiyor. Ben de evde geçirdiğimiz şu günleri biraz daha eğlenceli hale getirmek ve yıllar sonra iyi hatırlamak için size viskiyle nefis gidecek ufak bir müzik listesi hazırlamak istedim.


2. Viski Müzikleri

The Who’dan viski içerken ortaya çıkan hayali bir arkadaşla sohbet eden adamın hikayesinin anlatıldığı Whiskey Man, rock soundlu bir şarkı.

Country müzik sevenler için birçok şarkıcı tarafından coverlanan Tennessee Whisky artık kült bir şarkı oldu.

Thin Lizzy’in geleneksel İrlanda şarkısı Whiskey in The Jar'ın bir de Metallica coverini dinleyin derim.

Brad Paisley’den Whiskey Lullaby, country tarz için bir diğer önerim.

Steely Dan'dan hayatın iniş çıkışlarına yazılan sözleriyle Deacon Blues, farklı ve hoş bir şarkı.

Son olarak şunu da söylemeliyim ki tüm caz parçaları viskiyle her daim çok iyi gider.

262 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İskoçya'daki (ve bazı başka ülkelerdeki) viski üretim regülasyonlarına göre imbikten çıkan distilatın (new make spirit) viski olarak adlandırılabilmesi için en az 3 yıl meşe fıçılarda olgunlaşması ger