Uluslararası Viski Günü


Biz viski severler için yılın en özel günü geldi çattı. Bugün 27 Mart Uluslararası Viski Günü. Korona salgını sebebiyle ne yazık ki bu sene günümüzü en sevdiğimiz, bar, pub veya restorana gidip sevdiklerimizle birlikte doyasıya kutlayamayacağız. Bu durum biraz hüzün verse de çok da üzülmeye gerek yok; çünkü viski severler her koşulda bir kadeh viski ile kutlamayı ve eğlenmeyi bilir, öyle değil mi?

Her şeyden önce belirtmek isterim ki yazım da Uluslararası Viski Günü’ne adanmış bir kutlama yazısıdır. Bu nedenle sizlerle hem bu değerli günün ne zamandan beri kutlandığını yani kısaca hikayesini hem de evlerimizde günümüzü nasıl kutlayabileceğimizi konuşmak istiyorum. Günümüz kutlu olsun, Sláinte!


1. Uluslararası Viski Günü Ne Zamandan Beri Kutlanıyor?

Uluslararası Viski Günü, ilk olarak 27 Mart 2008'de ilan edildi ve 1 yıl sonra Kuzey Hollanda'daki Viski Festivali'nde Martin Nouet, Helen Arthur ve Charles MacLean gibi önemli viski yazarlarının öncülüğünde resmi bir gün olarak kutlanılmaya başlandı. 27 Mart tarihi ayrıca aynı gün doğan efsanevi viski yazarı ve gazeteci Michael James Jackson'ı onurlandırmak için de seçildi. Tüm dünyanın bira ve viskiye olan ilgisi Jackson'un 70'li yıllarda çıkan kitapları sayesinde oldu diyebilirim.27 Mart’ı, yüzyıllar boyunca yüzlerce eşsiz aromalı, birbirinden lezzetli viskilerin ortaya çıkması için çalışan master blanderlardan damıtımevindeki işçilere kadar kısaca viskiye ömrünü adamış herkese teşekkür edip şükranlarımızı sunduğumuz, onları onurlandırdığımız bir gün gibi düşünebiliriz.

Uluslararası Viski Günü’nün ilan edildiği tarihte bir de Jackson'un da mustarip olduğu Parkinson hastalığı tedavisi için bağış toplanmaya başlandı. 2008’den beri de her yıl kayda değer miktarda bağış yapılmaya devam ediyor.

Uluslararası Viski Günü, mayıs ayında kutlanan Dünya Viski Günü (WWD) ile karıştırılmamalı, çünkü WWD, Amerika tarafından 2012'de kutlanılmaya başlanan bir gün.


2. Bu Harika Günü Kutlamak İçin Öneriler

En Özel Viskinizi Açın

En özel viskinizi açıp dünyanın dört bir yanındaki viski severlerle kadeh kaldırıp viskinin, yani yaşam suyunun bizlere armağan edilişini kutlayabilirsiniz. Ayrıca viski ile çok iyi giden bir yemek de hazırlamanızı tavsiye ederim.


Viski Kokteylleri Hazırlayın

Bu harika günde barlara veya tadımlara gitmek de elbette hoş olurdu ama bu sene girişte de bahsettiğim ve hepimizin malumu olduğu üzere bir araya gelip eğlenemiyoruz. Yine de viski kokteyllerimizi, mezelerimizi ve hatta sevdiğimiz diğer içkilerimizi açıp internet üzerinden videolu chat yaparak veya sosyal medyadaki canlı yayın opsiyonlarını kullanarak dostlarımızla kutlamanızı sanki yan yanaymış gibi yapabilir, günün tadını çıkarabiliriz. Viski ile alakalı toplu tüm etkinlikleri umarım seneye tüm dünya sağlıklı ve özgür günlerine kavuştuğunda yapabiliriz.


Parkinson Hastalığına Farkındalığı Artırın

Bağış yapabilir ve sosyal medya üzerinden farkındalığı artırmak için postlar paylaşabilirsiniz.


Viski Tweetleri Atın

Dünyanın dört bir yanındaki viski severlerin gününü kutlamak için #whiskyday hashtag'ini kullanarak isterseniz bir söz veya mesaj isterseniz de favori şişenizle bir selfie paylaşabilirsiniz.


Viski Temalı Bir Film İzleyin

Patlamış mısır, kuruyemiş veya harika bir peynir tabağı ile viskinizi alıp filminizi izlerken keyif yapabilirsiniz. Sizin için viski temalı film önerilerimin olduğu bir yazı da hazırladım. Buradan o yazıya ulaşabilirsiniz.😊 İyi seyirler.


Viski Playlisti Hazırlayın

Viski müziksiz olmaz. Sizlere The Doors'dan "Alabama Song (Whiskey Bar)", George Thorogood'dan "One Bourbon, One Scotch, One Beer", Alice Cooper'dan "Lace and Whiskey", Lynyrd Skynyrd'dan "Whiskey Rock-A-Roller", Hank Williams, Jr.'dan "Whiskey Bent and Hell Bound" gibi klasikleri önerebilirim.

17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İskoçya'daki (ve bazı başka ülkelerdeki) viski üretim regülasyonlarına göre imbikten çıkan distilatın (new make spirit) viski olarak adlandırılabilmesi için en az 3 yıl meşe fıçılarda olgunlaşması ger