ÜLKELERE GÖRE VİSKİ TÜKETİMİ

Viski Tüketim Miktarlarına Göre Ülkeler

Viski, dünya genelinde en çok tüketilen alkollü içeceklerin başında geliyor. Lezzeti ve damakta bıraktığı uzun süreli hoş hissi nedeniyle sadece biz insanlar değil melekler bile bu özel tattan paylarını istiyor. Diğer alkoller arasında şüphesiz özel bir yeri olan viskinin bu denli sevilmesinde elbette kaliteli arpa ve suyun birbirine geçtiği meşakkatli üretim süreci ve sabır gerektiren yıllanma aşamasının etkili olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca viski sadece eğlence veya kafa dağıtmak için içilen bir alkolden ziyade kişinin yaşam tarzında yer eden bir çeşit alışkanlık veya bir rutin olarak da kendini gösteriyor. Bu da viskinin hem damağa hem de ruha iyi gelen bir şeyler barındırdığının önemli bir göstergesi olsa gerek.

Bugün sizlerle en çok viski tüketen ülkelerin hangileri olduğu üzerine biraz istatistiksel bilgiler paylaşmak istiyorum. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki viski tüketimi denilince akla gelen ilk ülkeler hep ABD ve İskoçya oluyor. Ancak viski tüketim miktarları ile sizi şaşırtacak ülkeler de listeye girmeyi başardı. Buyurun hepsine şöyle bir göz atalım.


ABD

ABD'de 2018 yılında bin yetişkin kişi başına düşen straight whiskey 245.5 litre ile Kentucky'ye ait. Straight whiskey için kısa bir açıklama yapacak olursam bu viski, fermente tahıl püresinin %80 alkolü geçmeyecek şekilde minimum 2 yıl bekletilmesiyle oluşuyor. Şişelendiğinde ise %62.5 veya daha az ABV'ye sahip oluyor.

Mayıs 2018'de ise ABD'deki Irish whiskey tüketimi 9 litrelik kasalardan 328 bin adet idi. Canadian whisky tüketimi de 9 litrelik kasalardan 16.87 milyon adet idi. Yine aynı yıl ABD’de Scotch viski tüketimi 9 litrelik kutulardan 9,25 milyon tane idi. Genel bir toplam vermem gerekirse Aralık 2018'de ABD'nin toplam Amerikan viski tüketimi 9 litrelik kasalardan yaklaşık 3.29 milyon taneye ulaşmıştı.


Güney Kore

Mart 2019 itibariyle Güney Kore'nin son 3 aylık viski tüketim miktarını gösteren verilere göre katılımcıların % 6,1'i son 3 ayda viski tükettiklerini belirtmişler.


Meksika

2018'in Eylül ayında yapılan ankette Meksika'nın merkez bölgelerinde yaşayan katılımcıların % 66,1'i viski içtiklerini belirtti. Viski dağılımını cinsiyet bazında da değerlendiren ankette katılımcıların % 48'inin erkek olduğu ve tüm katılımcıların yüzde 54,9'unun ve 18-29 yaş arasında olduğu kaydedildi.


Brezilya

Brezilya'da 2019'daki 716.14 milyon litre tüketimin 2023'e kadar yaklaşık 764.8 milyon litreye ulaşacağı toplam alkollü içecek tüketiminin ise 15 milyar litre olacağı tahmin ediliyor.


Fransa

2014'ten 2018'e kadar Fransa'da viski ve bourbon içme sıklığını gösteren araştırmaya göre 2018 yılında Fransa'da yaklaşık 1,3 milyon insan 3 bardak veya daha fazla viski içti.


Hindistan

Kalabalık nüfusu nedeniyle viskiyi en çok tüketen ülkelerin en başında gelen Hindistan'da, 2014 yılında 1,5 milyar litre viski tüketildi. Hindistan’ın 2007'den 2016'ya kadar geçen sürede tükettiği viski miktarını gösteren verilerde 2007'deki tüketimi 9 litrelik kasalardan 80.2 milyon tane iken 2016'da 9 litrelik kasalardan yaklaşık olarak 193.1 milyon taneye çıkmıştı.


İspanya

2018 yılında İspanya'da tüketilen viski miktarını tür ve litre bazında gösteren bir değerlendirmede kişi başına düşen toplam miktar 1,9 litre olarak kaydedildi.

36 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İskoçya'daki (ve bazı başka ülkelerdeki) viski üretim regülasyonlarına göre imbikten çıkan distilatın (new make spirit) viski olarak adlandırılabilmesi için en az 3 yıl meşe fıçılarda olgunlaşması ger