SPRINGBANK DAMITIMEVİ

Bir Viski Üretim Serüveni Springbank Damıtımevi

İskoç topraklarında viski yolculuğumuz yeni ve farklı birçok lezzeti keşfetmenin verdiği heyecanla tüm hızıyla devam ediyor. Rotamızı Lowland’ın batısında bulunan ve viski üretim bölgelerinden biri olan Campbeltown’a çevirdiğimizi söylemiştim. Viski pusulamız ilk durağımız olarak Campbeltown’un merkezinde yer alan Springbank damıtımevini işaret ediyor. Öyleyse beni takip edin, başlıyoruz.

Öncelikle sizlere Campbeltown hakkında kısa bir özet geçmek istiyorum. Bölge daha önce 30’u aşkın damıtımevine sahipken geçtiğimiz asrın getirdiği savaş, ekonomik ve politik krizlerle birlikte günümüzde ancak 3 damıtımeviyle viski üretimine devam eden bir bölge. Springbank haricinde burada Glen Scotia ve Glengyle damıtımevleri de bulunuyor.


1. Springbank Damıtımevi’nde Geçmişe Yolculuk

1828 yılında Reid Family tarafından kurulan Springbank, Kintyre yarımadasında bulunan bir aile tesisi idi. Daha sonradan tesisi, John ve William Mitchell satın alarak yeni sahipleri oldular. Tesis, 1926 yılında kapansa da 9 yıl sonra tekrar açıldı ancak yıllar içinde bir kez daha kapandı veya bir süre için sınırlı üretime geçti. Uzun geçmişi ile yukarıda da belirttiğim gibi Campbeltown bölgesinin yaşadığı tüm zorluklardan sonra hayatta kalmayı başarmış bir damıtımevi olarak oldukça sağlam ve köklü bir kuruluş. Ayrıca yıllık üretim kapasitesi 500 bin litre ile nispeten küçük sayılsa da Springbank sektörde önemli bir yere sahip.


2. Springbank’ın Damıtım Çeşitliliği ve Özel Tatları

Tesiste viski üretiminin başından en sonuna kadar, maltlamadan şişelemeye tüm süreçler damıtımevinin kendi imkanları ile yapılıyor. Springbank damıtımevinde Springbank, Longrow ve Hazelburn whisky adıyla lezzetli viskiler üretiliyor. Bu viskiler arasında maruz kaldıkları turba oranlarına göre genel bir ayrım yapabiliriz. Buna göre turbalanmamış malt Hazelburn olurken, yarı turbalanmış Springbank ve hafif turbalanmış Longrow malt viski etiketini alıyor diyebiliriz.

Ayrıca damıtımevinde yapılan damıtma işlemi ve çeşitleri ise diğer bölge ve tesislere oranla biraz daha faklı işliyor denilebilir. Şöyle ki bu tesiste 2 ve 3 kez damıtmanın bir kombinasyonu diyebileceğimiz 2,5 kez damıtma işlemi uygulanıyor. Tüm bunlara ek olarak damıtımlarda hiçbir malt soğuk filtrelenmiyor ve hiçbirinde karamel boyası ve diğer renklendiriciler kullanılmıyor.


Springbank

Su kaynağı Loch Crosshill olan Springbank Single Malt damıtımevinin adını taşıyan en bilindik içkisi. 2,5 kez damıtma işleminden geçirilen ve standart şişelemesi ile baharat, kuru üzüm ve hafif dumanlı bir notası olan 10 yıllık olan viskinin 12, 15, 18 ve 21 yıllık edisyonları da bulunuyor.


Longrow

Bu viskinin yapımında kullanılan arpalar turba yakıt kullanılan bir fırında kuruluyor. Longrow, 2013 Dünya Viski Ödülleri'nde (2013 World Whiskies Awards) Best Campbeltown Single Malt ödülüne layık görülerek kalitesini ve lezzetini tescilledi. Longrow Single Malt, Sprinkbang viskinin aksine 2 kez damıtılıyor. Meyveli, dumanlı ve hafif baharatlı aroması ile oldukça hoş bir tada sahip.


Hazelburn

En yeni çeşit olan Hazelburn Single Malt’ın 10 ve 12 yıllık şişeleri piyasaya çıkarıldı. 3 kez damıtılan Hazelburn için genel bir değerlendirme yapacak olursam kuru meyve, narenciye, tatlı karamel, fındık ve hafif kahve notaları ile bitişte biraz da tropik baharat esintilerine sahip diyebilirim.


3. Ziyaretçi Merkezi

Springbank, ziyaretçilerine detaylı tadım turları, çeşitli viskilerin bulunduğu hediyelik eşya dükkânı, damıtım tarihi hakkında bilgi veren hoş bir müze ile unutamayacakları bir deneyim vadediyor. Tesis, pazartesiden cumartesiye kadar sabah 9’dan akşam 5’e kadar ziyarete açık.


4. Springbank Whisky School

Damıtımevi, viski severlere geleneksel damıtma süreci ve yöntemlerini tüm detaylarıyla ilk elden deneyimleme fırsatı sunan bir program da yapıyor. Yaz aylarında 5 gün boyunca damıtımevinde uzman üretim ekibi ile çalışma imkânı sunan bu program dahilinde kalacak yer, kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri de damıtımevi tarafından karşılanıyor.

68 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör