Saint Patrick’s Day17 Mart’ta Herkes İrlandalı

Korona virüsün yarattığı negatif hava hala devam ederken sizleri biraz neşelendirmek ve kafanızı dağıtmak adına yaklaşan Saint Patrick’s Day (Aziz Patrik Günü) hakkında bir yazı hazırlamak istedim. Bu özel günün umutlu ve coşkun havası umarım beklediğimiz sağlıklı günlerin bir an önce geri gelmesi için bir dönüm noktası olur.

Aziz Patrik Günü, Hristiyanlığı İrlanda’ya tanıtan ilk azizlerden biri olan Aziz Patrik anısına kutlanan dini bir gün. Ancak bu özel gün, zaman içerisinde görkemli bir festivale dönüşmüş. Kutlamalar, Aziz Patrik’in ölüm yıldönümü olan 17 Mart’ta başlayıp 5 gün boyunca devam ediyor.1. Aziz Patrik Gününün Sembolleri

Aziz Patrik gününün bu denli popüler olmasının en birinci nedeni kutlamalar boyunca her yerin ve hatta Chicago Nehri’nin dahi yeşile boyanmasından ileri geliyor. ABD’nin kuzeydoğusunda yeşil renginden dolayı bugünlerde bezelyeler ekiliyor.  Beyaz Saray’ın fıskiyesinden akan su 17 Mart günü yeşil oluyor. Ayrıca kutlamalara katılan insanlar yeşil renkli kostümler giyip şapkalar ve yine yeşile boyadıkları peruklar takıyorlar. Yeşil renk İrlanda bayrağını temsil ediyor.

Günün bir diğer sembolü ise yonca. Yoncanın ilk üç yaprağı inancı, umudu ve aşkı temsil ediyor. Bulunması son derece zor olan 4 yapraklı yonca dünyanın her yerinde şans anlamı taşıyor. Aynı zamanda yonca, baharı ve doğanın uyanışını da temsil ediyor. Tüm bu anlamların çok eskilerden beri var olduğu ve kökeninin ise Keltlere kadar gittiği düşünülüyor. İrlanda efsanelerinde de çokça geçen yoncaya bir taraftan kutsal bir anlam da yüklenmiş durumda. Öyle ki Hristiyanlıkta Havva’nın cennette elinde 4 yapraklı yonca ile dolaştığına inanılıyor. Aziz Patrik’in de İrlanda halkına Hristiyanlığı 3 yapraklı yoncalar ile anlattığına dair rivayetler var. Son olarak İrlanda mitolojisinde yer alan ve zenginliği temsil eden cüce cinler de bu özel günün sembollerinden.2. Bu Özel Gün İrlanda Dışında Hangi Ülkelerde Kutlanıyor?

Çok fazla İrlandalının yaşadığı ABD’de ilk kutlama New York’ta yapılmış ve günümüzde de ABD her yıl en coşkulu kutlamalara ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Kanada, Japonya, İngiltere, Yeni Zelanda, Yunanistan, Almanya, İspanya ve Avustralya gibi ülkelerde de kutlamalar eşliğinde herkes dilediğince eğleniyor.3. Yeşil Viskiler, Biralar ve Kokteyller

Kilisenin İrlanda’nın iki yerli içeceği olan bira ve viski konusunda bugüne özel bir istisna yaptığı dahi biliniyor. Bu durum, içki içmenin ilk kutlamalardan beri var olan bir gelenek olduğunu gösteriyor. Öte yandan eğlence kapsamında yapılanları düşündüğümüzde Aziz Patrik Günü’nün ticari bir hal aldığını görebiliriz. Bu nedenle günümüzde birçok viski markası on binlerce litre viskisinin tüketildiği 17 Mart günü için özel edisyonlarını piyasaya sürüyor. Ayrıca, Aziz patrik Günü, İrlanda’nın viski tarihi boyunca ortaya çıkardığı harika tatları denemek için de çok iyi bir zaman.

Her yer yeşil olur da içkiler olmaz mı? Kutlamalara özel yeşil biralar, viskiler ve kokteyller hazırlanıyor. İçkilerde istenilen yeşil rengi elde etmek için ise genelde gıda boyası veya likör kullanılıyor.

Bugünü özel bir viski ile kutlamak istiyorsanız, size birkaç Irish viski alternatifi sunabilirim.

- Tadı armut likörünü andıran Method and Madness Virgin Hungarian Oak Finish

- Karamel, meşe ve tereyağı kokusu ile lezzetli bir Jameson’s 18 Limited Reserve

- Meyve aromaları, vanilya ve karanfil notaları ile Kinahan’s Kasc Project

- Yumuşak içimi ve karameli anımsatan tadıyla Slane Whisky

-  5 farklı şarap fıçısının kombinasyonundan doğan Teeling Single Malt23 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İskoçya'daki (ve bazı başka ülkelerdeki) viski üretim regülasyonlarına göre imbikten çıkan distilatın (new make spirit) viski olarak adlandırılabilmesi için en az 3 yıl meşe fıçılarda olgunlaşması ger