Master Blender Olmak

Uzun zamandır yazılarıma ara vermiştim. Geri dönüşümün muhteşem olması gerekiyordu tabii ki. Instagram üzerinde başladığım “WHISKFORMATION CENTER” kapsamında ilk konumuz Master Blender’lık mesleği. Bu pozisyon hakkında ne doğru bilgiyi bir master blender’dan başka kim verebilir ki diye düşündüm ve Chivas Brothers’da Director of Blending and Inventory pozisyonundaki Sandy Hyslop ile minik bir röportaj yaptım.😊😊

Buyrun röportaja;

Viski Bilgi: Kendini biraz tanıtır mısın lütfen? Sandy: Viski sektöründe çalışmaya neredeyse 38 yıl önce, 1983 yılında İskoçya’nın doğusunda bulunan küçük bir viski şirketi olan Stewarts Cream of the Barley’de harmanlama asistanı olarak başladım. İş tanımım haftada bir gün kimya eğitimi almama olanak sağladığından dolayı, hem eğitim alıp hem de viski üretim sürecinin her aşamasını öğrendiğim müthiş bir denge yakalamış oldum. Ek olarak, çalıştığım şirketin küçük olması, bana birbirinden farklı bir çok departmanda çalışma imkanı sağladı ve bu sayede hala öğrencilik hayatına devam ediyorken sektörel tecrübemi de arttırmayı başardım. 1992 yılında Dumbarton’daki daha çok daha büyük merkezimize gitmeye ve Ballantine’s, Teachers, Laphroaig, Glendronach gibi markalarımızla çalışmaya başladım. 2005 yılında çalıştığım şirket(Allied Distillers) Pernod Ricard tarafından satın alındı ve ben ne şanslıyım ki yeni grupta bulunan Chivas Regal, Ballantine’s, Royal Salute, Glenlivet, Aberlour ve başka birçok markaya “Head Blender” olarak atandım. Bu derece prestijli markalardan sorumlu olduğum için gurur duyuyorum ve dürüst olmak gerekirse ilk işe başladığım 1983 yılında böylesi şahane bir işe (Master Blender and Director of Blending and Inventory) sahip olacağımı hayal bile edemezdim. 2005’ten bu yana iş tanımım genişleyerek planlama, fıçı satın alma, teknik merkezler ve laboratuvarlar ile envanter alanlarında sorumluluk almamı sağladı. Bu çok büyük ve keyifli bir sorumluluk. Ayrıca odağı kalite olan birinin tüm bu alanları kontrol etmesi bence çok yararlı oluyor.


VB: Master Blender olmak için bir eğitim programı var mı yoksa daha çok usta-çırak sistemi mi mevcut?

S: Ben, iş işte öğrenilir konseptinin büyük bir savunucusuyum. Benim ekibimde çalışan harmancıların keskin bir koku alma duyuları, İskoç viskisine karşı tutkuları ve ek olarak tüm viskilerimizin geleceği ve kalitesi için adanmışlıkları var. Eğer iyi bir koku alma duyun varsa, benim tahminimce 5-10 yıl civarında bir tecrübe ile whisky blender ve 15-20 yıl civarında bir tecrübe ile de Master Blender olabilirsin.VB: Tat almanın %70’i koklamaktan geçiyor malum, doğal olarak koklamanın harmanlamanın en önemli kısmı olduğunu düşünüyorum. Bu koku alma duyusu bir master blender’ın sahip olması gereken bir yetenek mi yoksa pratikle geliştirilebilen bir şey mi?

S: Bence sahip olunması gereken bir yetenek ama tabii ki pratik yaparak ve tecrübe kazanarak belli bir miktar geliştirilebilir de. Normal bir haftada ortalama 2500 numune kokluyorum (hepsi %20 alkol oranında, viskinin sertliği profesyonel bir ortamda test ediliyor) ve 5-10 numune tadıyorum. Bu sayılar İskoç viski değerlendirmesinde koku duyusunun önemini ciddi anlamda vurguluyor.


VB: Harmanlama ekibinde kaç kişi çalışıyor?

S: Benim harmanlama ekibimde 7 kişi var. Çalıştığım diğer departmanları da dahil edersek geniş ekibimde de 42 kişi bulunuyor.

VB: Harmanlama ekibindeki herkesin ileride bir gün master blender olma şansı var mı yoksa ekipteki rolüne mi bağlı?

S: İleride bir gün master blender olacağının bir garantisi yok. Ben Ballantine’s viskinin sadece 5. Master Blender’ıyım. Ballantine’s viskisinin uzun ve ünlü tarihini düşünecek olursak bu pozisyona sahip olma şansının çok sık oluşmadığını söyleyebiliriz.

VB: Birinin master blender olması için sahip olması gereken minimum tecrübe var mı yoksa kişinin vasıflarına göre değişebilen bir şey mi?

S: Önceden de belirttiğim gibi tamamıyla tecrübe ve yeteneğin birleşimi. Kişinin sahip olduğu vasıflardan çok yeteneği, bağlılığı ve adanmışlığı daha önemli.

VB: Bir master blender kendi halefini nasıl seçer?

S: Ben master blender olma yolunda çalışmaya başladığımda, Dumbarton’daki tesiste viski harmanlama konusunda daha fazla bilgi edinmem için haftada bir gün gelip efsanevi Jack Goudy(Ballantine’s Master Blender’i) ile çalışmak için davet edilmiştim. 6 ay geçtikten sonra Jack Goudy haftada 2 gün gelmemi istedi. 1 yıl geçtikten sonra da bana Master Blender pozisyonunu önerdi. Bu Jack’in kendi halefini seçme konusunu ne kadar ciddiye aldığını gösteriyor bence. Ayrıca da girdiğim en uzun iş mülakatı diyebilirim!!

VB: Master blender kendi halefini seçtiği zaman bu karar tartışmaya kapalı mıdır yoksa damıtımevi sahiplerinin farklı birini atama yetkileri var mıdır?

S: Yeni master blender’ı seçme sorumluluğu her zaman o dönemdeki master blender’dadır. Herkesin bu durumdan hoşnut olduğunu söyleyemem ama damıtımevi müdürleriyle çok yakın bir şekilde çalışıyorum. Bu sayede üretilen distilatın kalitesini olgunlaşma için fıçıya girmeden önce kontrol edip onaylamış oluyorum. Master blender olarak viski üretim sürecinin her aşamasından bilgi alarak hem yeni hem de olgunlaşmış viski üzerinde çalışıyorum.


35 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Viski Üretiminde Fıçı Etkisi

İskoçya'daki (ve bazı başka ülkelerdeki) viski üretim regülasyonlarına göre imbikten çıkan distilatın (new make spirit) viski olarak adlandırılabilmesi için en az 3 yıl meşe fıçılarda olgunlaşması ger