LOWLAND

İskoçya Viski BölgeleriViski ile artık tamamen özdeşleşen İskoçya'yı damıtımevlerinden, şehir merkezindeki viski barları, restoran ve publarına kadar adım adım gezdiğimiz ve en iyi viskileri birlikte aradığımız turumuzda bugün sizlere bir damıtımevi veya şehir tanıtmak yerine farklı bir konudan bahsetmek istiyorum. Elbette, konumuzun özü tabi ki viski.

Bildiğiniz gibi en iyi iklim koşullarında yetiştirilmiş arpa ve kaliteli kaynak suyu kullanmak viskinin tadını bambaşka bir lezzete dönüştürüyor. İskoçya'da viskiler üretildikleri bölgelere ve coğrafi koşullara göre farklı tat ve notaya bürünüyor diyebiliriz. Anlatacağım bölge, birçok damıtımevi ile turizm ve ekonomiye katkısı epey büyük olan Lowland.

1. Lowland’ın Konumu ve İklimi

İskoçya’nın İngiltere’ye yakın olan ve güneyinde kalan kısmı Lowland bölgesi olarak adlandırılıyor. Ülkenin başkenti Edinburgh ile Glasgow gibi iki büyük viski merkezi de bu bölgede bulunuyor. Bölge geniş meraları ve verimli tarım arazilerinden oluşan bir yer olduğundan kaliteli tahıl üretiminde de bir numara denilebilir. Engebe ve dağlık alanların az olması tarımda verimliliği de oldukça artırıyor. Lowland'ın damıtımevlerine geçmeden önce sizinle ilginç bir bilgi de paylaşayım. Burada üretilen viskilerin hafif ve floral notaları deneniyle Lowland bölgesi, 'Lowland Ladies' takma adıyla biliniyor.

2. Lowland Damıtımevleri

19. Yüzyılın başlarından bu yana viski endüstrisinde en büyük paya sahip bölge, günümüzde de aktif çalışan birçok damıtımevi ile tahıl viskileri üretmeye devam ediyor. Aşağıda sizler için Lowland damıtımevi listesi hazırlayıp daha ayrıntılı görmeniz için bir harita da ekledim.

Aberargie

Cameronbridge

Girvan

Lindores Abbey

Ailsa Bay

Clydeside

Glasgow

North British

Annandale

Daftmill

Glenkinchie

Starlaw

Auchentoshan

Eden Mill St Andrews

InchDairnie

Strathclyde

Bladnoc

Holyrood

Kingsbarns


Lowland Damıtımevleri Haritası19. yüzyılın başlarında kurulan Auchentostan, haftanın her günü ziyaretçilerine kapısı açık. Yıllık üretim kapasitesi 1,5 milyon olan ve asırlardır Lowland tarzı viski üreten Blandoch, en az Auchentostan kadar eski bir tesis. Malt viski müzesi ve özel turları ile her yıl binlerce kişiyi ağırlayan Glenkinche de Lowland'ın en eski damıtımevlerinden bir diğeri.

2007 yılında kurulan Ailsa Bay'ın yıllık kapasitesi 12 milyon litre. 2014 yılında faaliyete geçen Annandale'de ise yılda yaklaşık 500 bin litre viski üretiliyor. Tesis çok çeşitli turları ve yerel ürünleri denemek için harika bir yer olan Malting Coffee Shop'u ile ziyaretçilerini bekliyor.

Yeni sayılabilecek Daftmill, Glasgow ve Eden Mill damıtımevleri lezzetli viskileri ve üretim kapasiteleri ile viski endüstrisinde oldukça iddialı bir yere sahipler. Bir diğer yeni kurulmuş damıtımevi Inchdairnie. Yıllık kapasitesi 2 milyon olan tesis, halka açık değil. Burada farklı malt viski karışımları ve ileride single malt viski yapmak için çeşitli viskiler damıtılıyor.

2014'te kurulan Kingsbarns'ın ürettiği Wemyss Malts Exclusive Single ve blended malt ekspresyonları ziyaretçilerin favori tatları arasında. 3 yıl önce üretime başlayan Lindores Abbey, Lowland'ın en genç damıtımevi. 200 yıllık tarihi bir çiftlik binasında üretim yapan tesis ziyaretçilerine özel tadım turları sunuyor.

3. Lowland Viskilerini Farklı Kılan Özellikleri

Lowland’ı diğer kesimlerden ayıran en büyük özelliği sizlere daha önce tanıtmaya çalıştığım Auchentoshan damıtımevinde uygulandığı ve aslında İrlanda’ya özgü olan viskileri 3 kere damıtma işleminin uygulanmasında saklı. Ayrıca bölgede tahılı kurutmak için turba kullanılmaması da viskilerin tadının isli olmamasını sağlıyor.

Genel bir özet yapacak olursam bölgede üretilen viskiler genelde single maltların en hafif gövdelisi olarak biliniyor. Lowland viskileri için soft, hafif, hanımeli, krem, zencefil, toffee ve tarçın ile daha çok meyvemsi aromaların baskın olduğu tatlar diyebilirim.

57 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İskoçya'daki (ve bazı başka ülkelerdeki) viski üretim regülasyonlarına göre imbikten çıkan distilatın (new make spirit) viski olarak adlandırılabilmesi için en az 3 yıl meşe fıçılarda olgunlaşması ger