JANE WALKER


Viski Endüstrisinin Öncü Kadınları Jane Walker ile Başarılarını Kutluyor Bugün sizlere yeni çıkan bir viski haberini duyurmak istiyorum. Single malt viski piyasasının rakipsiz ismi Diageo, Johnnie Walker ve Bulleit markalarının sınırlı sayıda üretilen iki viskisini geçtiğimiz günlerde tanıttı. Hem lezzetleri hem de edindikleri misyon ile bu iki şişe gerçekten gönüllerimizi ve damaklarımızı mest ettiler diyebilirim. Böyle bir tanımlama yapmamın nedeni hemen açıklayayım. Bu iki lezzet, alanlarında lider olan kadınlardan ilham alarak yine kadınlar tarafından harmanlandı ve Kadınlar Günü için bir onur nişanesi olarak raflardaki yerini aldı. Hatta, Johnnie Walker markasının ikonik Striding Man logosunundaki erkek figürü kadın versiyona dahi çevrildi.


1. Kadınlara Adanmış Craftswomen Programının Amacı

Diageo, dünyanın en ünlü viskilerini ortaya çıkarmak için durmaksızın çalışan yetenekli ve öncü kadınları onurlandırmak adına Craftswomen adıyla bir kampanya başlattı. Bu kampanya kadın malt blenderların yaratıcılıkları ile çıktıkları ve en lezzetli viskileri aradıkları keşif yolculuklarını kutlama amacı taşıyor. Ayrıca her bir Craftswoman’ın kendi yarattığı benzersiz hikayesi ile endüstride ve diğer mecralardaki önemleri ve vazgeçilmez konumlarına da vurgu yapıyor.

Whiskies, Diageo North America’nın kıdemli başkan yardımcısı Sophie Kelly’de bu konuda amaçlarının üretilen tüm lezzetli ve ikonikleşen viskilerin arkasındaki yetenekli kadınların ön plana çıkarılarak tanınırlıklarını artırmak olduğunu vurguladı. Ayrıca bu lezzet, Emma Walker’in da ifade ettiği gibi viskinin tarihi serüveninden gelen rezervlerin yenilikçi karışımlar ile bir buluşması olarak da tanımlanıyor.

Tüm bunlara ek olarak Johnnie Walker, Craftswomen programı kapsamında kadın girişimcileri işlerini büyütmeleri yolunda finansman, eğitim, kaynak ve mentorluk ile destekleyecek bir dizi endüstri programı ve etkinlik serisine de başlayacak. Bu programın içeriği önümüzdeki aylarda Diageo tarafından açıklanacak.


2. Cardhu Damıtımevi ve Elizabeth Cumming

Limited edition olan 10 yıllık yeni Jane Walker'de Black Label ödüllü Jane Walker Edition'in 2018 sürümü takip edildi. Bu yeni harmanın kahramanları Elizabeth Cumming'in liderliğinde Speyside'in kalbindeki 200 yıllık damıtımevi olan Cardhu'dan geliyor. Şu an Diageo tarafından işletilen Cardhu  damıtımevinin üretiminin büyük bölümünü Johnnie Walker blended viskiler oluşturuyor.

Viski endüstrisinin öncü kadınlarından olan Elizabeth Cumming, damıtımevini 1893 yılında Walker ailesine sattı ancak Cumming, Johnnie Walker’ın markasının tarihinde rol oynayan en önemli kişilerden biri olmaya her zaman devam etti. Diğer bir şekilde ifade etmem gerekirse Johnnie Walker, İskoçya'daki bir damıtımevinden 10 milyondan fazla fıçısı ile bir ünlü bir markaya giden başarılarla dolu yolculuğunu aslında Cumming ve onun damıtımevinin geleneğini sürmesine borçlu. Tüm bu motive edici niyetler ve iş birliği ile geçmişten çıkıp gelen Jane Walker, Master Blender Emma Walker tarafından harmanlanarak sınırlı sayıda üretildi.3. Jane Walker’ın Özel Tadı

Cumming'in bilimsel araştırma ve yeteneğinin vücut bulduğu Jane Walker, yukarıda belirttiğim gibi Emma Walker’in orijinal karışımı olsa da Cumming’den ilham alınıp ona adandı. 41.9% ABV ile bu özel şişe, pişmiş elma, bitter çikolata aroması ile olgun meyveler ve beyaz şeftali notaları içeren pürüzsüz bir tada sahip. 750 ml’lik şişenin fiyatı ise 38 $’dan piyasaya sürüldü.

Jane Walker Mart 2018'de tanıtılan orijinal sürümünden de hatırlanabilir. Kadınlar gününü kutlamak için çıkarılan yeni sürüm için Johnnie Walker Black'in yeniden markalaştırılması da diyebiliriz. 2018 yılında çıkarılan dumanlı kokusu ile Johnnie Walker Black: The Jane Walker Edition limon kabuğu ve karabiber notaları içeriyordu. Damakta çekirdeksiz kuru üzüm, sıcak dumanlı bal ve tereyağı notaları da olan şişe yumuşak bir bitişe sahipti.

77 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

CHIVAS 13