İskoçya Gezisi-2.Gün: Glengoyne Damıtımevi

Glengoyne Damıtımevine Doğru1. Glengoyne’ye Nasıl Gittim, Hangi Ulaşım Araçlarını Kullandım

Edinburgh’taki ikinci günümde sabah 6’da kalktım ve otelime 7-8 dakikalık yürüme mesafesinde olan tren istasyonuna gittim. Burası Waverley Train Station diye geçiyor. Daha İstanbul’da iken buradan saat 7.27’de Glasgow’a gidecek olan sefer için biletimi almıştım. 1 saat yolculuktan sonra yaklaşık 8.30 civarı Glasgow Central Station’a vardım.

Burada görmeyi planladığım yerlere daha rahat ulaşabileyim diye araba kiralamıştım. Firma, kiralama sözleşmesinde tren istasyonuna vardığınızda onları aramanız haline gelip sizi bulunduğunuz yerden alabileceklerini söylüyor. Ben de araba kiraladığım firmayı aradım ancak gel gör ki Glasgow’da bir film çekimi olduğundan yolların kapandığını ve bu yüzden beni alamayacaklarını söylediler. Hatırlarsanız, Avengers: Infinity War’ı çekimlerinin bir kısmı da Glasgow’da yapılmıştı. Şimdi de Glasgow’da gelecek yıl vizyona girecek olan The Batman filminin çekimleri yapılıyor. Hatta şehrin sokakları Gotham kentine benzetilerek adeta bir stüdyoya dönüştürülmüş.

Ben de istasyondan 3-4 dakika yürüyerek metroya bindim ve 2 durak sonra indim. Bu arada Glasgow metrosunda inner ve outer circle olmak üzere iki rota var. Ben kiraladığım arabayı almak için outer circle’ye bindim. Metroyla ulaşımım da gayet rahat ve sorunsuzdu.2. Kiraladığım Araç Nasıldı?

Arabamı metroya 2 dakika yürüme mesafesinde olan Easirent Car Hire diye bir firmadan kiraladım. Bu firmayı da rentalscar.com sitesinden bulmuştum. İlk defa sol şeritten araba kullanacağımdan manuel vitesle uğraşmamak için otomatik vites bir araba tercih ettim. Hatta ilk 10 dakika dikkatim dağılmasın diye radyo bile açmadım.😊😊 Gideceğim damıtımevlerine arabayla gitmek hem rahat etmemi hem de vakitten kazanmamı sağladı. Size de buraya geldiğinizde araba kiralamanızı tavsiye ederim.


3. Glengoyne’de Gold Medal Parade TuruSonra Glengoyne damıtımevine gittim. Burada 30£’a Gold Medal Parade turunu satın aldım. O turun kapsamında her yıl San Francisco’da düzenlenen San Francisco World Spirits Competition (SFWSC) ‘de altın madalya kazanan viskileri tattırdılar. Rehberli olan bu turda biz ziyaretçiler olarak toplam 6 kişiydik. Grubumuzdan 2 kişi bizden farklı olarak Wee Tasting Tour almışlardı ama turun ilk etabında tesisi ve üretim aşamalarını göreceğimiz için hep birlikte dolaştık. Turun tadım etabına geçtiğimizde o 2 kişi ayrıldı ve biz turumuza 4 kişi devam ettik.  Saat sabah 11’de başlayan turda ilk olarak welcome drink olarak Glengoyne 12 Years Old ikram ettiler. Tadımda ise Glengoyne 18 ve 21 Years Old ile en son da Glengoyne Cask Strength sundular. Unutmadan söyleyeyim, turda bir de Glencairn tadım kadehi hediye ettiler.

Bu arada ben çıkışta araba kullanacağımdan ve tadımda verilen viskilerden hiçbirini içmedim. Tesiste bu durumlar için drivers dram denilen güzel bir yöntem var. Eğer viskilerinizi orada tatmayacaksanız numune şişelerinde alıp yanınızda götürebiliyorsunuz. Ben de akşam otelde tatmak için viskileri yanıma aldım.

Glengoyne fena olmayan küçük bir damıtımevi ve üretim bölümünde 8 kişi çalışıyor. Az sayıda çalışanı olmasına rağmen tesis yılda 1,3 milyon litre viski üretiyor. Bu sayı çok büyük bir üretim kapasitesi gibi dursa da Glenfiddich damıtımevi ile kıyaslanınca aslında butik bir tesis olduğu anlaşılıyor. Glenfiddich’in kapasitesi yılda 18 milyon litre civarında.

Arpaların üretilme, kurutma ve maltlama işlemlerini kendi bünyelerinde yapmıyorlar. Bunun yerine maltlanmış arpalarını kendi viski tatlarına uygun olarak İskoçya’nın doğusundan getirtiyorlar. Glengoyne’da viskilere 2 kez damıtma işlemi uygulanıyor.

Tur esnasında aynı zamanda üretim de devam ettiği için havada alkol buharı ve birçok kimyasal vardı. Bu nedenle tesis içinde fotoğraf çekimine izin vermediler, sadece damıtımevinin ana kapısından çıktıktan sonra uzaktan çekmeye izin verdiler. Bu durumdan pek memnun kalmadım haliyle ama öte yandan güvenlik açısından gerekli bir durum tabi ki.4. Glenygoyne Damıtımevi, Highland Bölgesine mi Yoksa Lowland Bölgesine mi Ait?

Damıtımevinin çok ilginç bir özelliği var. Tesis, Highland bölgesinin sınırları içerisindeki bir damıtımevi. Ancak tesis için en doğru lokasyon bilgisi verecek olursam burası aslında Highland’ın en güneyindeki damıtımevi olarak geçiyor. Diğer bir ilginç detay ise tesisin bulunduğu yolun karşısında yer alan bina ile ilgili. Fıçıların dinlendirildiği bu depo, damıtımevinden farklı olarak Lowland bölgesinin sınırları içerisinde. Farklı bir konumu olan damıtımevini özetle iki bölge arasındaki bir köprü veya bir geçiş noktası gibi düşünebiliriz.

27 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör