İSKOÇ VİSKİ İHRACATI

2019 İskoç Viski İhracatına Dair Notlar

1. 2018 Yılı Viski Piyasası Değerlendirmesi

İskoç viski ihracatı 2019 verilerini değerlendirmeye başlamadan önce sizlere 2018 yılı viski ihracat piyasasını kısa bir şekilde hatırlatmak istiyorum. Geçen yılın en son yayınlanan verilerine göre İskoç viski endüstrisi için ABD dünyadaki en büyük pazar haline gelmişti. İngiliz hükümetine bağlı Scotch Whisky Association (SWA) tarafından sunulan resmi verilere göre Amerika'ya ihracat 2018 yılında 1.3 milyar dolar olarak açıklandı. Bu aynı zamanda 1 sene öncesine göre %12,8'lik bir artış demek. Viski ihracatında Amerika'yı 568 milyon ile Fransa takip etti.

Aynı rapora göre 2018 yılında Highland'ın toplam ihracatı %7.8 büyüme gösterdi. Geçen yıl ABD yaklaşık 137 milyon şişe satın alırken Fransa 188 milyon şişe aldı. Genel bir toplam vermem gerekirse küresel İskoç viski ihracatı 6 milyarın üzerinde bir hacme sahipti. Sektörün bel kemiğini ise 3.8 milyar ihracatla blended Scotch whisky oluşturdu. Single Malt Scotch viski ise 1.8 milyara ulaştı.

İngiltere yasaları İskoç viskisinin sadece İskoçya'da üretilmesi ve ayrıca İskoç viskisinin Single Malt, Single Grain, Blended, Blended Malt ve Blended Grain olarak 5 ana kategorisinin olması gerektiğini belirtiyor. SWA'nın uluslararası direktörü Dickson, özellikle Sevgililer günü gibi özel günlerde ABD'de İskoç viskisine olan talebin arttığını ve viskinin öncülerinden olan James Buchanan, Tommy Dewar ve Alexander Walker gibi dünyaca ünlü viski liderlerinin Amerika'da bilindiğinden onların viskilerinin çokça tüketildiğine vurgu yapmıştı.

SWA tarafından yayımlanan rapor Brexit'in yaratacağı olumsuz havaya da değinse de Dickson bu konuda oldukça olumlu düşünerek İskoç viski ticaretinin İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkmasından sonra da aynı şekilde devam edeceğine inandığını belirtmişti.

Geçen yıl imzalanan US-UK Spirits Antlaşması'na göre, İskoçya'nın ulusal içeceği olan viskinin küresel pazarda yasal olarak tanınmasının da önü açılmıştı. Bu da Dickson'ın viski ticareti konusundaki tahminini haklı çıkaran bir hamle oldu diyebilirim. Öte yandan küresel ticaret savaşlarının küçük bir etkisi de viski ticaretine yansıdı. Trump'ın koyduğu %25'lik ek gümrük vergisi ile ABD pazarına viski ihracatında bir sınırlamaya gidildiği de ek bir haber olarak söylenebilir.



2. 2019 Yılı Viski Piyasasına Neler Getirdi?

İskoç viskisi geniş ticaret hacmi ve yıllık yaklaşık 5 milyar Sterlin değerindeki ihracat değeri ile dünyanın bir numaralı uluslararası ticari metası haline geldi. Size ticaretin büyüklüğünü daha somut bir şekilde anlatmak için çarpıcı bir örnek vermek istiyorum. Her saniye 41 şişe İskoç viskisi 180 global markete ihraç ediliyor ve bu ihraç edilen şişe sayısı geçtiğimiz 2019 yılında 1.31 milyar ile yeni bir rekora imza attı diyebilirim.

Viskilerin ihraç edildiği ülkelerden bazıları ise söyle:



Avrupa Birliği

1,48 milyar Sterlin değerindeki ihracatla AB, İskoç viskisinin en büyük pazarı oldu. Fransa, Almanya, İspanya ve Litvanya gibi AB üyesi ülkeler ise dünya çapındaki en büyük 10 pazar durumunda. Bununla birlikte bu ticaret hacminin Brexit sonrası da devam etmesi bekleniyor.


Hindistan

Spirits için 300 milyonluk hacmi olan Hindistan pazarında İskoç viskisi  %1'lik bir yere sahip. Bu durum Hindistan'ın uyguladığı %150'lik gümrük vergisi ve birçok eyaletin pazarının yarattığı karmaşadan kaynaklanıyor.


Brezilya

Latin Amerika'daki en büyük pazar olan Brezilya'ya 2019 yılında 43 milyon şişe ihraç edildi. Ayrıca Brezilya'nın gümrük vergisi, ihracat koşulları gibi olumsuzluklara rağmen ekonomisi büyüdükçe ülkeye ihraç edilen viski çeşitliliği de artmaya başladı.


Çin

Dünyanın en büyük içki pazarı olan Çin, İskoç viskileri için de değeri giderek artan bir pazar haline geldi. %5 gümrük tarifesi ile uygun bir pazar olan Çin'e ihracat 2018 yılında yaklaşık 76 milyon Euro idi.


Güney Afrika

Afrika'nın en büyük pazarı olan Güney Afrika'ya son yıllarda artan Single Malt Scotch Whisky ihracatı toplam ihracatın %4'ünü oluşturmaya başladı.

28 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İskoçya'daki (ve bazı başka ülkelerdeki) viski üretim regülasyonlarına göre imbikten çıkan distilatın (new make spirit) viski olarak adlandırılabilmesi için en az 3 yıl meşe fıçılarda olgunlaşması ger