Glenmorangie Damıtımevi

İskoçya’nın En Uzun Boylu İmbiklerine Sahip Damıtımevi: GlenmorangieEvde kalmak zorunda olduğumuz şu günlerde en büyük aktivitelerimizden biri olan İskoç damıtımevlerini uzaktan da olsa gezip tüm detaylarını öğrendiğimiz büyük turumuz hız kesmeden devam ediyor.

Her damıtımevi kendine özgü üretimi, viski yapımında kullandığı teçhizatı ve yıllandırma şekilleri ile birbirinden bazen az bazen de büyük farklara sahip oluyor.

Bu da haliyle keşfettiğimiz her damıtımevi sayesinde viski bilgi birikimimizin katlanarak artmasını sağlıyor. Keşke incelediğimiz her tesisin aynı zamanda damıttığı viskileri tadıp değerlendirme fırsatımız da olsaydı ne güzel olurdu değil mi?


Pusulamız bugün oldukça güzel bir damıtımevini işaret ediyor. Burası Ross-shire ilçesindeki Tain'de single malt Scotch viski üreten Glenmorangie damıtımevi.

Efsaneler Tain civarında Orta Çağ’dan beri viski üretildiğini söylüyor. 1843 yılında William Matheson Morangie çiftliğini satın aldı ve burasını bir damıtımevine dönüştürdü.

Daha sonra tesisine "sükunet vadisi" anlamına gelen Glenmorangie adını verdi. 1918 yılında el değiştiren tesis, 90 yıl boyunca Macdonald ailesi tarafından işletildi . Avrupa genelindeki damıtımevleri ile aynı kaderi paylaşan Glenmorangie 1920-1950 yılları arasında yasaklamalar ve Büyük Buhran nedeniyle zor günler geçirdi.

1997 ‘de Ardbeg tamıtım evini satın aldıktan sonra , 2005 yılında tesis bir Fransız içecek şirketi olan Louis Vuitton Moët Hennesy’ye satıldı. Bu olayla birlikte damıtımevinin denizaşırı pazarda da dikkat çekmesi için ürün yelpazesine yeni markalar eklendi.

Cesur bir strateji örneği gösterilerek Wood Finish viskiye The Quinta Ruban, Nectar d'Or ve Lasanta gibi yeni isimler verildi.


Şu an The Glenmorangie Company Ltd’ye ait olan tesis, 6 milyondan fazla yıllık üretimi ile dünya single malt pazarında %6’lık paya sahip.

1. Glenmorangie’ın Uzun İmbikleri

Bir Highland bölgesi damıtımevi olan Glenmorangie'ın ünü İskoçya'nın en uzun imbiklerine sahip olmasından ileri geliyor.

1977'de genişlemeye başlayan tesise 2 imbik, 1990 yılında 4 imbik, 2002 yılında ise ek iki fermentasyon kabı eklendi.

2009 yılında yeni eklenenlerle birlikte toplam imbik sayısı 12'ye çıktı. 5.14 metre uzunluğundaki İmbikler yuvarlak küresel kapaklar ile kapaktan düz bir şekilde devam eden uzun, dikey bir boyna sahip.


Bu ekstra uzunluk damıtılan viskinin çoğunun lyne armdan çıkmadan önce boyundan aşağıya doğru akmasını sağlıyor. Reflux olarak bilinen bu işlem viskilerin tadını etkiliyor ve uzun imbikler sayesinde Glenmorangie viskileri oldukça pürüzsüz ve son derece hafif bir tada kavuşuyor.

Glenmorangie maltlarını ise 1977'den beri Inverness'deki Murray Firth'ten satın alıyor.

Bu arada tesiste orijinal bir tat yaratmak için dikkatle seçilmiş Derkado arpa kullanılıyor.

Hala toprak zeminli depolar kullanması da damıtımevinin ilginç bir diğer özelliği.

Ayrıca burada genelde Amerikan meşe fıçıları ile şeri, port ve Sauternes'dan oluşan kombinasyon fıçılar kullanılıyor. Glenmorangie su ihtiyacını Tarlogie kaynağından sağlıyor.


Bu noktada küçük bir ayrıntı daha vermek istiyorum, Glenmorangie'de eskiden fıçılar 3 defa kullanılıyordu; ancak 2010 yılından itibaren kaliteyi artırmak için fıçıları 2 defa kullanma kararı alındı.

Damıtımevinin çekirdek yelpazesinde ise 10 yıllık Original, 12 ,14, 18 ve 25 yıllık şişeler, özel fıçı dolumlar, ekstra olgunlaştırılmış özel edisyonlar ile diğer özel sürümler mevcut.

2. Glenmorangie Turları

Glenmorangie damıtımevi kafe ve hediyelik eşya dükkânı olan bir ziyaretçi merkezi ile damıtımevi tarihi ve single malt viski üretimine adanmış harika bir müzeye ev sahipliği yapıyor.

Tesisin turları ise şöyle: İlk tur Glenmorangie Original hakkında detaylı bilgi edinilip tesisin gezildiği The Original Tour. Bu turun sonunda tadım yapılıyor. İkinci tur olan The Signet Tour da detaylı bir damıtımevi turu ile Glenmorangie Original and Glenmorangie Signet'in tadıldığı harika bir deneyim sunuyor.


Not: İlkbahar aylarında Glenmorangie Damıtımevi'ni ziyaret etme planı yapıyordum fakat Covid-19 sebebiyle doğal olarak iptal ettim. Bu yüzden de bu yazıda kullandığım fotoğrafları Glenmorangie'nin resmi web sitesinden aldım. :) Her şeyin düzeldiği güzel günlerin hızlıca gelmesini tüm kalbimle istiyorum. Belki yeni gezi planları da yapabilirim bu sayede yaz aylarında. :)

72 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör