Glenkinchie Damıtımevi


Lezzetli ve kaliteli viskilerin doğum yeri olan İskoçya’nın harika damıtımevlerinden birinde ufak bir tura ne dersiniz? Bugünkü durağımız İskoçya’nın Lowland bölgesinde yer alan tarihi Glenkinchie damıtımevi. Glenkinche, başkente yakınlığı sebebiyle Edinburgh Malt olarak da biliniyor. Bu damıtımevi, viski severler için oldukça tanıdık bir isim. Bunun da nedeni Diageo'nun “Classic Six” maltlarından kaynaklanıyor.

Damıtımevini anlatmaya başlamadan önce biraz bölgenin özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz üzere İskoç viskileri üretildikleri yerlere göre Islay, Campbeltown, Highland, Lowland ve Speyside olarak adlandırılıyor. Glenkinchie damıtımevinin bulunduğu Lowland bölgesinin viskilerini özel kılan durum da bölgenin ikliminden ve coğrafi yapısından kaynaklanıyor. Tüm bu ayrıcalıklar ise Glenkinchie'nin bulunduğu bölgenin, İskoçya'nın en kaliteli arpalarının yetiştiği bölge olmasına neden oluyor. Ayrıca ılıman hava viskinin meyve ve çiçek aromalı olmasını sağladığı gibi bakır damıtma imbiklerinin kullanımı da viskinin tadını daha soft ve az duman kokulu hale getiriyor.

Bölgede bulunan 6 damıtımevinin en eskisi olan Glenkinchie damıtımevi  single malt viskileri ile ünlü. Edinburgh'tan yaklaşık 24 km uzaklıkta bulunan damıtımevi, tarım arazileri üzerinde kurulmuş bir tesis. Tarihi 1825’lere kadar giden damıtımevinin ilk sahipleri John ve George Rate kardeşler. Rate kardeşlerin iflasından sonra bir süre üretimi duran tesis, 1881 yılında tekrar aktif hale geldi. Şu anda Diageo firmasına ait olan damıtımevi her yıl binlerce viski severi en iyi şekilde ağırlamaya devam ediyor.

1. Glenkinchie Damıtımevinin Özel


Resmi şişelemenin aralığı 12 yıllık olsa da 17, 20 ya da 21 yıllık da şişleme yapılmakta. Bunlara ek olarak Distiller’s Edition gibi özel seriler de çıkarılıyor. Tesisin yıllık viski üretim kapasitesi ise yılda yaklaşık 1.7 milyon. Tesisin, viskinin tadını iyi hale getiren ve içinde 10 binden fazla fıçının bulunduğu 3 adet geleneksel dunnage deposu bulunuyor.

Glenkinchie 12 Years Old

Glenkinchie 12 yıllık viski %43 alkol oranıyla meyve ve çiçek notalarının belirgin olduğu, baharatlı bir aromaya sahip. Soft ve sıcak bir bitişe sahip Glenkinchie 12 Yıllık viskinin burnu ise biraz daha otsu denilebilir.

Glenkinchie Distillers Edition

14 yıllık Distiller’s Edition Amontillado Sherry fıçısında bekletilirken, diğer single maltların çoğu bourbon fıçılarında saklanıyor. Vanilya, saman ve arpa aromaları yanında floral notalar da Glenkichie 12 yıllık viski de olduğu gibi Distillers Edition’da da mevcut.

Hafif ve meyvemsi tatları olan Glenkinchie viskilerinin yanına baskın koku ve tatları olmayan hafif peynirler oldukça yakışıyor.


2. Damıtımevine Ziyaret

Tesis, eski maltlama alanlarına kurulmuş harika bir sergi alanı olarak döşenmiş müzeye sahip. Burada damıtımevinde üretilen viskilerin yapımında kullanılan gereçlerin modellerini incelemek ise turu oldukça özel kılıyor. Tesis bünyesinde klasik malt viskilerin çoğunu içeren bir dükkân da bulunuyor. Buradan turda tadına bakıp beğendiğiniz viskiyi kendinize veya sevdiklerinize hediye olarak satın almanız mümkün.

Tur düzenleyen firmalar ziyaretçileri Edinburg şehir merkezinden alarak sundukları shuttle hizmeti ile damıtımevine götürüyorlar. Yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor. Rehberlerin bilgilendirici anlatımıyla oldukça verimli geçen turun her dakikası viski konusunda sizi adeta yeni bir deneyime davet ediyor.

Damıtımevi Kasım ayından Şubat'ın sonuna kadar haftanın her günü saat 10'dan akşam 4'e kadar açık. Mart'tan Ekim ayına kadar ise yine haftanın her günü saat 10'dan 5'e kadar ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor.

Yapılan viski tadımının çeşidi, tesiste yapılan gezinin süresi ve ayrıntısına bağlı olarak çeşitli Glenkinchie Damıtımevleri turları mevcut. Tabi, turların fiyatları da ziyaretçilere sundukları deneyim imkanlarına göre değişiyor.

34 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör