GLENGYLE DAMITIMEVİ


Milenyumun İlk Damıtımevi Glengyle Damıtımevi

Bugünkü gezi rotamız viski dünyası ve özellikle de Campbeltown bölgesi için değeri çok büyük olan muhteşem bir damıtımevini işaret ediyor. Merak ettiniz değil mi? Öyleyse hemen söyleyeyim, burası Glengyle Damıtımevi. Önemine gelecek olursam, bildiğiniz gibi Campbeltown’daki damtımevlerinin birer birer kapanmasına sebep olan politik ve ekonomik çıkmazlardan sonra kalan 2 damıtımeviyle Campbeltown neredeyse İskoç viski üretim bölgelerinden biri olma unvanını da kaybediyordu. Bunun da nedeni 2 damıtımevinin bir bölgeyi ana üretim merkezi yapmaya yetmemesi. Ancak 2004 yılında Glengyle Damıtımevi’nin yeniden açılması bölge için adeta bir dönüm noktası oldu. Campbeltown statüsünü koruyabildi ve Glengyle da lezzetli viskilerini üretmeye kaldığı yerden devam etti. Tüm bu anlattıklarımdan sonra gelin, Glengyle’ın yıllar içerisindeki serüvenine hep beraber bakalım.


1. Glengyle Damıtımevinin Yeniden Doğuş Hikayesi

1872 yılında William Mitchell tarafından kurulan Glengyle damıtımevi 1873 yılında tamamlanarak üretime başladı. Campbeltown bölgesindeki tüm damıtımevlerini kötü etkileyen savaş ve ekonomik çalkantıların bir sonucu olarak 1919 yılında Glengyle satıldı. Bu tarihten sonra yine el değiştirmek zorunda kalan tesis bir süre için tüfek kulübünün binası olarak da kullanıldı. Glen Scotia damıtımevinin de sahibi olan Maurice Bloch tesisi yeniden açma girişiminde bulunsa da patlak veren II. Dünya savaşı bu teşebbüse engel oldu.

2000'lerin başında ise tesisi canlandıracak hamle Mitchell's Glengyle Ltd. tarafından yapıldı. Tesisin yeni sahipleri tesiste bir dizi restorasyon süreci başlattılar. Tarihi tesisi ve tesisin tüm ekipmanlarını orijinallerine sadık kalarak yenilediler. Öte yandan Glengyle damıtımevinde kullanılan imbikler ise ikinci el çünkü bu imbikler daha önce Ben Wyvis damımtımevinde de kullanılmış.

2004 yılında üretime hazır olan damıtımevi, ilk viskisini 2014 yılında görücüye çıkardı. Ancak zaten Glengyle adını taşıyan bir Highland blended malt piyasada olduğundan tesis viskilerinde Kilkerran adını kullanmayı tercih etti. Ayrıca Kilkerran adı günümüzde Campbeltown'da bulunan Saint Kieran'ın manastırının olduğu yerleşim yerinin adından geliyor. Glengyle aynı zamanda milenyumda açılan daha doğrusu tekrar viski üretimine başlayan ilk damıtımevi olma özelliği de taşıyor.


2. Glengyle Damıtımevinde Muhteşem Bir Tur

Pazartesi'den Cumartesi'ye kadar her gün saat 12'de yaklaşık 1 saat süren turlar düzenleniyor. Tesis, ziyaretçilerini Kilkerran viskisine kendine özgü tat ve karakteri veren yapım sürecini yakinen incelemeleri için detaylı bir tura davet ediyor. Ayrıca damıtımevinin tarihinin de adım adım anlatıldığı tur, tesisin o büyülü atmosferi içinde adeta sihirli bir yolcuğa çıkmış hissi veriyor. Tur, temel viskilerden birinin tadımı ile son bulsa da bu lezzeti yanınızda götürmeniz için küçük bir şişe de hediye ediliyor.


2. Glengyle’nin Muhteşem Viskileri

Damıtımevinin piyasaya çıkan en son tatlarına tatlı vanilya, yeşil elma ve hafif turba aromasının dengelendiği bir lezzet şöleni olan Kilkerran 8 Years Old Cask Strength(Burbon Fıçı) ile başlayabiliriz. Burunda marshmallow, kuru meyve, kiraz ve badem ezmesi tatları ile meşe notalarının baskın olduğu Kilkerran 12 Years Old, narenciye notaları ve bir Campbeltowm dramına uygun olarak yağlı ve tuzlu bir hisle devam ediyor.

Glengyle’nin ikonik lezzetleri arasında Kilkerran Work In Progress 5,6 ve 7 Sherry Matured viski, Kilkerran Work In Progress 5,6 ve 7 Bourbon Matured viski, Kilkerran Work In Progress 4 ile Kilkerran Work In Progress 1,2 ve 3 de bulunuyor.

Yağlı, isli dokusu ile Kilkerran Heavily Peated'da vanilya cheesecake ve meyve notaları hissediliyor. Hafif ve tatlı tadı ile şekerlemeyi anımsatan Mitchell’s Glengyle Blend, meyve aroması ile damakta pürüzsüz bir tatlılık bırakıyor.

10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör