GLENGOYNE DAMITIMEVİ


En lezzetli viskilerin üretildiği İskoç topraklarındaki damıtımevlerini dilim döndüğünce anlattığım yazılarımdan bir diğeri ile tekrar karşınızdayım sayın viski severler. 😊🥃

Sizleri bugün Glasgow’un kuzey eteklerindeki Dumgoyne tepesine kurulmuş tarihi bir tesis olan ve İskoçya’nın en güzel damıtımevi olarak anılan Glengoyne Damıtımevi’ne davet ediyorum. Hepsi teker teker keşfedilmeyi bekleyen tüm damıtımevlerinde olduğu gibi Glengoyne Damıtımevi’nde de arpanın lezzetli bir viski oluncaya kadar yaşadığı yolculuğun sadece tanık olunmadığı adeta dönüşümünün an be an hissedildiği o büyülü hava mevcut.

1. Glengoyne’nin Tarihi

Glengoyne Damıtımevi, kurulduğu 1833 yılından bu yana durmaksızın üretimine devam ediyor. Ancak ilk yıllarında Burnfoot damıtımevi olarak biliniyordu. Tesisin kurucusu, damıtımevini ve yanında günümüzde hala depo olarak kullanılan yapıyı inşa ettiren George Connell. Günümüze kadar birçok kez el değiştiren tesis ilk olarak 1876 yılında Glasgow merkezli Lang Brothers'a satıldı. Tesisin yeni sahipleri diğerlerinden farklı çünkü onların zamanında tesisin ismi konusunda ilginç sayılabilecek bir hikâye yaşanmış. Yeni sahipler, büyük bir değişiklik istemiş olacak ki eski isimle devam etmek yerine damıtımevine Glengoyne adını vermek istemişler ama kayıt sırasına hata yapılmış ve tesisin adı Glen Guin damıtımevi olarak kaydedilmiş. Damıtımevi neredeyse 30 yıl sonra bugünkü adı olan Glengoyne'ye ancak kavuşabilmiş.2. Glengoyne Viskilerini Özel Kılan Detaylar

Yüksek kaliteli golden promise arpanın kullanıldığı tesiste, su temini ise berrak suyun kaynağı olan Glengoyne Burn'dan sağlanıyor. Ustaların hünerli dokunuşlarının kaliteli malzeme ile buluştuğu gelenekte lezzeti tescillenmiş çok özel viskiler piyasaya sürüldü.

Highland single malt viski konusunda benzersiz olan Glengoyne’yi diğerlerinden ayıran temel fark burada arpaları kurutmak için turba dumanı yerine ılık havadan faydalanılıyor olmasında gizli. Glengoyne single maltlarının açık rengi ve otantik aroması da turba dumanının kullanılmamasından kaynaklanıyor. Ayrıca Glengoyne'de viskiler diğer malt viskilere oranla daha yavaş damıtılıyor.  Günümüzde aktif çalışan 8 deposu ile damıtımevinin toplam kapasitesi yaklaşık 2 milyon litre.

3. Glengoyne Damıtımevi’nin Özel Tatları


Single malt viski konusunda rakipsiz olan damıtımevi 10, 12, 15, 18, 21, 25 yıllık viskileri ve zaman zaman piyasaya sürdüğü özel serileri de ile de ünlü. Glengoyne 10 yıllık viski, toffee ve taze yeşil elmanın verdiği meyvemsi tadın meşe ağacından yapılan şeri fıçılarında saklanmasıyla ortaya çıkan mükemmel bir lezzete sahip. Özellikle akşam yemeğinden sonra tercih edilen Glongoyne 21 yıllık viski ise bitişindeki tarçın aroması ve meyve notaları ile mükemmel bir içki. Çeyrek asır öncesinden gelen Glengoyne 25 yıllık viski de meyvemsi, karmaşık ve yoğun bir tada sahip.

Birkaç örnek de damıtımevinin nadir şişelerinden vermek istiyorum. Teapot Dram, tarçın, badem ezmesi ve soft kokulu baharatlar ile oldukça ikonik bir lezzet. Legacy Series Chapter 1 için ise damakta kalan vanilya ve kuru meyvelerin uyumunun yakalandığı bir lezzet şöleni denilebilir.


4. Ziyaretçileri Neler Bekliyor?


Yılda ortalama 40.000 kişinin ziyaret ettiği tesis, ziyaretçilerine rehberli turlar, özel etkinlikler, viski tadımları ve özel yemekler için yıl boyunca hizmet veriyor. Glengoyne'de klasik turlar haricinde viski-çikolata eşleştirme, kendi viski karışımınızı yapabileceğiniz eğitim turu, fıçı tadım ve detaylı master tadım turları gibi çok çeşitli ve hepsi birbirinden heyecan verici turlar yapılıyor. 12-36 kişilik gruplara sunulan öğle ve akşam yemekleri için muhteşem bir şelale ve Glen manzarası olan camlı bir balkon hazırlanmış.

Tesis içerisinde özel viskilerin bulunduğu bir viski dükkânı da bulunuyor. Glasgow’a yarım saat mesafede bulunan damıtımevi, Stirling ve Lomond gölüne ise yarım saat uzaklıkta. Ayrıca Buchanan Bus Station’dan da her saat başı kalkan ve tesise giden bir otobüs hattı mevcut.

102 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör