GLASGOW

İskoçya’nın Viski Başkenti: Glasgow

İskoçya’nın eğer bir viski başkenti olsaydı bu şehir hiç şüphesiz Glasgow olurdu.  Clyde Nehri kıyılarında kurulan bu büyük ve ihtişamlı şehir damıtımevleri, zengin viski çeşitlerine sahip barları ve restoranları ile ünlü. Yolunuz bir gün Glasgow’a düşüp şehrin her biri ayrı sanat eserini andıran sokaklarında gezmekten yorgun düştüğünüz anlarda hoş barların birinde soluklanıp viskinizi içtikten sonra şehrin büyülü dünyasına tekrar karışabilirsiniz.Şehir aynı zamanda viskinin tarihinin yazıldığı ve hatta viskinin doğduğu şehir. Bu şehirde viski tadımı yapmak için şöyle bir etrafınıza bakmanız yeterli. Her köşe başı birbirinden farklı çeşitleri ile sizi eşsiz deneyimlere davet eden mekanlarla dolu.

Aynı zamanda birçok damıtımevinin olduğu şehirde detaylı bir viski tadım turuna çıkmak istiyorsanız ilk önce mutlaka damıtımevlerini ziyaret ederek işe koyulmalısınız. Bu yazımda sizleri damıtımevlerinden, bar ve restoranlara uzanan lezzetli bir viski yolculuğuna davet ediyorum. Hazırsanız başlayalım.

1. Glasgow’un Ünlü Damıtımevleriİlk durağımız, Glasgow'un merkezine 56 km'den daha az mesafede Teith nehri kenarında bulunan Deanston damıtımevi. 18.yüzyıldan kalma bir pamuk fabrikası binasında 1967'de faaliyetine başlayan damıtımevi turunda 12 yıllık birçok viski tadımı yapabilirsiniz. Yemyeşil doğanın ortasındaki Glengoyne damıtımevi, badanalı duvarları ile oldukça hoş bir tesis. Üstelik buraya giden otobüsler de mevcut.

Bir diğer durağımız konumu dolayısıyla en çok ziyaret edilen Auchentostan damıtımevi. Farklı tur seçenekleri ve fiyatları ile herkese hitap eden damıtımevinde üç kez damıtma işlemi yapılıyor.

Şehrin merkezine 65 km uzaklıkta bulunan Tullibardine, yıllanmış viskilerin tadına bakmak isteyenler için çok doğru bir adres olduğunu söyleyebilirim. Arran adası ise gezip yeni maceralar deneyimlemek isteyenlere eşsiz doğal güzellikler sunuyor. Adada bulunan damıtımevi ise günü lezzetli bir viski tadımı ile sonlandırmak için harika bir fırsat.

2. Glasgow’da Viskinizi Yudumlayabileceğiniz En Güzel Mekanlar

Şimdi sıra şehrin kendine has büyülü atmosferinde viskinizi yudumlama vakti. Peki, en iyi barlar hangileri dediğinizi duyar gibiyim. Hemen bahsediyorum öyleyse. Finnieston'daki The Ben Nevis Bar ve Partick'deki The Lismore Bar oldukça çeşitli viski menülerine sahip barlar. Nort Street’teki The Bon Accord, lezzetli viski tatmak isteyenler için en iyi adreslerden bir diğeri. Viski tarzınızı bulmak ve aynı zamanda viskinizi lezzetli bir yemekle tamamlamak istiyorsanız ve ayrıca bir Glenfarclas hayranıysanız Ingram Stret’te bulunan Hutchesons tam size göre bir mekân.Byres Road’da bulunan Oran Mor restoran, kulüp ve bar içeren oldukça etkileyici ve herkese hitap eden canlı bir yer. Bath Street’te bulunan The Good Spirits Co. ise diğerlerinden biraz farklı. Burası içtikleri hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler için tadımlar yapan özel bir yer.Pot Still de viski barları içerisinde en popüler bir mekanlardan biri. Ayrıca bilgili servis personeli ve dinlendirici atmosferine ek olarak fiyatları da oldukça makul. Viski kokteyli arayanlar için The Kelvingrove Cafe mutlaka şans verilmesi gereken bir adres. Wishaw'da bulunan Artisan restaurant da oldukça çeşitli viski şişeleri ile iddialı bir mekân. Bir diğer görülmeye değer bar ise Dram. Glasgow’un batı yakasında bulunan bu bar, lezzetli yemek ve kahveleri yanında 70' den fazla malt seçeneği ile ünlü. Son olarak sizlere bahsedeceğim mekân Ashton Lane üzerinde bulunan Ubiquitous Chip. Burası çeşitli İskoç viskilerinin tadına bakılan sadece şık bir restorandan ibaret değil, aynı zamanda hoş bir pub.

36 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Edinburgh