Ekranda Viski

Viski Severlere Harika Film ve Dizi Önerileri

Hepimiz şu günlerde Koronavirüs salgınından korunmak için evlerimizde kalıyor sokağa gerekmedikçe çıkmıyoruz. Evde olmak güzel ama gün boyu dışarı çıkmayınca da insan haliyle biraz sıkılıyor ve kendisine eğlenecek bir şeyler arıyor. Bilgisayar veya masa oyunu oynamak, puzzle yapmak ya da atıştırmalıklar hazırlayıp film izlemek bu ara hepimizin favori etkinlikleri haline geldi. Ben de bugün sizler için içerisinde çeşit çeşit viski sahnelerinin olduğu film ve dizileri araştırdım. Unutmadan söyleyeyim, filmleri izlerken siz de kendinize bir kadeh viski doldurmayı ihmal etmeyin lütfen.


1. Skyfall

İlk önerim bazı sahnelerinin İstanbul, Adana ve Fethiye'de çekildiği Skayfall. James Bond’un M’ye olan sadakatinin ölçüldüğü serinin 23. Filmi olan Skyfall’da epey pahalı olan 50 yıllık Macallan viski görülüyor.


2. 28 Days Later

Bir kıyamet sonrası anlatısı olan filmde virüs sonrası meydana gelen kargaşada çantasına Lagavulin 16 yıllık şişeden 4 tane doldurmaya çalışan Murphy karakterini görüyoruz. Murphy, belki de bizlere tehlike anında en sevdiğimiz şey olan viskilerimizi yanımıza almamızı öğütlüyordur, kim bilir. Şaka bir yana, film gerçekten izlenmeye bir değer bir yapım.


3. Parks & Recreation

Lagavulin 16 yıllık viskinin göründüğü bir başka yapım ise Parks & Recreation adlı TV komedi dizisi. Dizi, en iyi televizyon dizisi kategorisinde Altın Küre kazandı ve 2013'te Televizyon Eleştirmenleri Birliği tarafından üstün başarı ödülüne layık görüldü. Ayrıca 2012'de TIME tarafından da yılın dizisi seçildi.  


4. Star Trek Beyond

Bilimkurgu ve aksiyon sevenler için ise bir devam filmi olan Star Trek Beyond’u önerebilirim. 2016 yapımı filmde Dr. McCoy, Çehov’un dolabından bir şişe viski çaldıktan sonra onu Kaptan Kirk'e doğum günü sürprizi olarak hediye ediyor. Filmde lezzetli bir Glenfiddich 30 yıllık viskiyi görüyoruz.


5. The Day After Tomorrow

Küresel ısınma sonrası oluşacak iklim değişikliği ve yaşanacak felaketin muhtemel sonuçlarının işlendiği filmin bir sahnesinde jeneratörü çalıştırabilmek için gruptaki kişilerden biri cihazı viski ile doldurmalarını söylüyor. Bu öneriye karşılık bir diğer kişi de deli misin,” bu 12 yıllık bir İskoç viskisi” diye çıkışıyor. Filmdeki viski Balvenie 12 yıllık şişe.


6. Mad Men

Hala izlenen popüler dizilerden biri olan Mad Men’in ana karakteri olan Don Draper ve diğer tüm karakterlerin elinde sürekli sigara ve bir kadeh viski var. Dizinin tüm sezonlarında Glenlivet, Chivas, J&B gibi Cutty Sark gibi markaları görmek mümkün.  


7. The Shining

Kubrick’in kült filmlerinden biri olan The Shining’de Jack barda yalnız otururken barmenden bourbon viski, küçük bir bardak ve buz istiyor. Sahnede Jack Daniel’s Tennessee viskisinin servis edildiği görülüyor.


8. Community

Kült komedi dizilerinden biri haline gelen Community'de Jeff karakteri Macallan 18 yıllık viskisiyle sembol haline gelmiş bir karakter.


9. Blade Runner

1982 yapımlı bilimkurgu filmi Blade Runner da kült filmlerden bir diğeri. Filmde Harrison Ford, Rick Deckard rolüyle Johnnie Walker Black şişesine çok benzeyen bir içki içen ve suçluları avlayan bir detektifi canlandırıyor.  

10. Scotch: A Golden Dream

Son olarak size çok özel bir belgeselden bahsetmek istiyorum. Andrew Peat tarafından yazılan 2018 yapımı Scotch: A Golden Dream, Tayvanlı, Hint ve Amerikalı uluslararası bir ekip tarafından İskoçya’da çekildi. Yapım, her yıl 200’den fazla ülkede 6 milyar doların üzerinde ihracat yapan Uisge beatha’nın yani eski adıyla yaşam suyu olan viskinin yolculuğunu, viski tarihinde rol oynayan dev isimleri ve master blenderları konu alıyor.

112 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İskoçya'daki (ve bazı başka ülkelerdeki) viski üretim regülasyonlarına göre imbikten çıkan distilatın (new make spirit) viski olarak adlandırılabilmesi için en az 3 yıl meşe fıçılarda olgunlaşması ger