CHIVAS REGAL


Chivas Regal’in yeni çıkan 13 yıllık viskisi hakkında konuşmuşken genel olarak markadan bahsetmeden geçmek olmaz diye düşündüm. Sizlere damıtımevlerinde üretilen veya publarda, restoranlarda tattığım viskilerden bahsediyorum. Şimdiye kadar marka özelinde daha doğrusu markayı tanıtan bir yazı kaleme almamıştım. Bundan dolayı bu yazım şimdiye kadar yazdıklarımdan biraz farklı olacak gibi duruyor. Buyurun başlayalım.


1. Chivas Regal Markasını Tanıyalım

Chivas Regal, blended viski konusunda neredeyse 2 asıra yaklaşan tarihi ile oldukça köklü bir kuruluş. Bu nedenle özel tatları ile viski piyasasında her zaman rakipsiz bir yere sahip. Chivas Regal, Fransız Pernod Ricard şirketinin bir parçası olan Chivas Brothers tarafından üretilen harmanlanmış İskoç viskileri üreten bir şirket olarak tanımlanabilir. Chivas Regal’in üretim yeri Strathisla damıtımevidir. Speyside'de bulunan ve aynı zamanda Highland sınırlarına giren Strathisla, 1786'da kurulmuş ve kuruluşundan bu yana durmaksızın çalışan bir tesis.

Chivas Brothers tarafından 20. Yüzyılın başında 13 King Street, Aberdeen’de kurulan şirket ise, Scotland Magazine'in 1890 yılı 8 Mayıs tarihli baskısında İskoçya'nın kuzeyinin kuşkusuz en iyi tedarikçisi olarak nitelendiriliyor. Ayrıca bu dönemde şirketin ABD piyasasını yakinen takip eden çalışanlarının dahi olduğu biliniyor.


2. Chivas Regal Doğuyor

Şirketin master blenderlarından biri olan Charles Stewart Howard, kurucular James ve John Chivas kardeşler anısına yeni bir harman yaratmak istedi ve Regal kavramını buldu. Howard, çalışmaları neticesinde 1909 yılında asrın en iyi karışımı olarak bilinen 25 yıllık Chivas Regal'i ortaya çıkardı. Bu viski, ABD’de dünyanın en eski ve lüks içkisi olarak lanse edildi.
3. Chivas Regal’in Pazardaki Yeri

Chivas Regal, Avrupa ve Asya-Pasifik pazarında 12 ve daha fazla yıllanmış viski üreten bir lider durumundadır. Markanın satışları da başarısıyla birlikte 2002'den 2008'e kadar %61 arttı. 2012'de ise 9 litrelik kasalardan 4.9 milyon tane satış rakamı kaydedildi. Bu durum da Chivas Regal’in global pazarda oldukça sevilen bir viski olduğunun en önemli kanıtıdır diyebilirim. Ayrıca marka, blend viski kategorisinde dünyanın 4. en çok satan viskisi unvanını 2016'dan beri koruyor.
4. Markanın Özel Tatları

Markanın Chivas Regal 12, 18, 25 blended viskileri yanında, sherry fıçılarında olgunlaşan Chivas Regal Extra, 12 yıllık The Chivas Brothers' Blend, tahıl içermeyen malt viskisi Chivas Regal Ultis, Japon pazarı için özel üretilen Chivas Regal Mizunara, 25 yıllık Chivas Regal The Icon ve 15 yıllık Chivas Regal XV ile limited edition olan Chivas Regal 13, Manchester United gibi şişeleri mevcut.
5. Chivas Regal'in Ödülleri

Chivas Regal her daim, dünyanın en önemli international spirit yarışmalarında her zaman adından söz ettirmeye devam ediyor.  2013 yılında markanın Chivas Regal 18, 21, ve 25 yıllık viskilerine San Francisco World Spirits Competition tarafından Double Gold madalyası verildi. Ayrıca Amerikan ünlü viski uzmanı F. Paul Pacult, Chivas Regal 12 yıllığı yetişkinler için harika bir harman olarak nitelendirip 10 üzerinden 9 gibi etkileyici bir puan verdi. Başlangıçtaki vanilyalı krema, anason notaları ile ceviz ve karamel aromasına sahip 12 yıllık şişe hafif baharatlı tadıyla oldukça müthiş ve dengeli bir karışım.


6. Chivas Regal’in Popüler Kültürdeki Yeri

Chivas Regal'i popüler kültürde de görmek mümkün. The Exorcist, Mad Men, House of Cards, Haruki Murakami’nin İmkansızın Şarkısı ve Kelly Clarkson's 2007 albümünde olduğu gibi markanın adının geçtiği çokça yapım mevcut. Yukarıda adından söz ettiğim gibi Chivas Regal'in 2018 yılında 3 yıl süreyle başlattığı sponsorluk anlaşması dahilinde Manchester United takımına özel bir edisyon da piyasaya sürüldü.

2.336 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör