CHIVAS 13


Viski konusunda bildiğim veya yeni öğrendiğim her şeyi sizlerle paylaşmaktan çok keyif alıyorum. Damıtımevlerini anlatmak, tadım notları paylaşmak ve viski ekonomisinden haberler duyurmak için çeşitli yazılar kaleme alıyorum. Ancak itiraf etmeliyim ki yeni çıkmış bir viski haberini duyurmak hepsinden daha heyecan verici. Evet, tahmin ettiğiniz üzere bugün de yeni bir lezzetten bahsedeceğim.


1. Chivas Extra 13 Years Old Koleksiyonu

Geçtiğimiz günlerde Chivas, 4 farklı blendden oluşan yeni koleksiyonunu viski severlerin beğenisine sundu. Pernod-Ricard'ın sahibi olduğu ünlü İskoç viski markası Chivas Brothers, global bir koleksiyonun parçası olarak 13 yıllık viskilerini tanıttı. Spanish Oloroso Sherry, Caribbean Rum, American Rye ve Mexican Tequila fıçıları, Chivas’ın yeni lezzetlerinin kendilerine özgü benzersiz notalar ile eşsiz kombinasyonlara ulaşmalarını sağladı.

Markanın yaptığı açıklamaya göre yeni koleksiyon 13 King Street, Aberdeen’deki merkezlerine dünyanın dört bir yanından romlar, egzotik baharatlar ve lüks tatlar ithal eden kurucular James ve John Chivas'tan ilham alınarak üretildi.

Chivas'ın blending direktörü Sandy Hyslop, Extra 13 koleksiyonunun İskoç viski dünyasını yeni kitle ve deneyimlere açmaya uğraştıkları dönemde yeni bir alanı temsil etmesi açısından oldukça farklı bir konumda olduğunu belirtti. Ayrıca yeni bir lezzet paleti olarak Chivas'ın en iyi harmanlarından biri olduğunu da sözlerine ekledi.
2. Chivas Extra 13’ün Tadı

Fıçı olgunlaşma süresi açısından Oloroso Sherry Cask, tatlı olgun armut, vanilya, karamel, tarçın ve badem ile daha zengin bir sonuç veriyor. Rom versiyon ise, sıcak ve baharatlı tarçın aroması yanında portakal, kayısı reçeli ve bal dengesi ile tatlı bir bitiş sunuyor. American Rye Cask, tatlı portakal ve kremalı sütlü çikolatanın birbirine geçtiği bir şölene dönüşürken; Tequila Cask'ta greyfurt ve ananas notaları hissediliyor.

Chivas'ın her şişesi eşsiz lezzeti yanında anlamlı tasarımı ile de dikkat çekiyor. Şişelerde sokak sanatçısı Greg Gossel'in markanın tarihini çağdaş sanatla yeniden yorumlayarak Chivas'ın mirasını kutladığı tasarımları kullanılıyor.
3. Chivas Regal 13, Manchester United Special Edition

Chivas Regal’in bir diğer özel tadı da Chivas Regal 13, Manchester United Special Edition. Viski yanında bir de sıkı bir futbol tutkunuysanız ve maç izlerken aynı zamanda viskinizi de yudumlamak istiyorsanız Chivas Regal 13’e mutlaka bir şans verin derim. Bu koleksiyon için klasik Chivas Regal yeniden harmanlandı ve yeni viski, kulübü 1986’dan 2013’ e kadar yöneten efsanevi yönetici Sir Alex Ferguson onuruna üretildi.

Bu özel tat için Hyslop’dan bir alıntı daha yapacak olursam Hyslop, Ferguson’un dehası ile farklı alanlarda yetenekli futbolcuları bir araya getirip yenilemez bir başarıyı ortaya çıkarması gibi seçkin American rye fıçılarındaki 13 yıllık Chivas da birçok lezzetin harmanlanmasıyla meydana geldi diyor. Chivas viskilerinin evinde yani Strathisla damıtımevinde üretilen Chivas Regal 13’ün tadından da biraz bahsedeyim isterseniz.4. Chivas Regal 13’ün Tadı

Farklı notaların homojen karışımının hissedildiği Chivas Regal’de burunda bol miktarda yeşil elma, karamel sosu, tarçın ve kavrulmuş fındık notaları hissediliyor. Damakta yeşil elmanın hissi devam ederken aynı zamanda çiçek, baharat, fındık ve çok hafif turba aroması da kendini gösteriyor.  Sonuç olarak bu viski için oldukça iyi harmanlanmış ve birbirine geçmiş uyumlu tatların bir karışımı denilebilir. Pürüzsüz içimi ile oldukça soft olan bu şişe % 40 ABV’ye sahip.

Özel tadı ile diğerlerinden farklı olan bu şişe, adına yakışır biçimde Manchester United'un takım renkleri, kulübün fotoğrafları ve Ferguson'un altın renkli imzasının olduğu harika bir şekilde tasarlanmış özel bir kutuya da sahip.

1.635 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

JANE WALKER