CAMPBELTOWN

Campbeltown Bölgesinin Yeniden Doğuş Serüveni

En lezzeti viskileri doğduğu topraklarda beraber aradığımız bu uzun ve bir o kadar da eğlenceli yolculuğumuzda rotamızı Lowland’ın batısına çeviriyoruz. Evet, doğru tahmin ettiniz, bugünkü durağımız Kintyre yarımadasında Campbeltown Loch boyunca uzanan ve 5 ana İskoç viski üretim bölgesinden biri olan Campbeltown.


1. Campbeltown Bölgesinin Altın Çağı



Viski üretimine dair ilk yazılı belgenin Fife'deki The Lindores Abbey Manastırında 1494 yılında kaydedildiği günlerden 18. yüzyılın sonlarına kadar geçen asırlar Campbeltown için de bir altın çağ idi.

Bir zamanlar 30’dan fazla damıtımeviyle İskoçya’nın viski başkenti ve viski şehri olarak bilinen bölgesine bu dönemde Johnnie Walker bile gelip özel viski karışımlarını ortaya çıkarmıştı. Ancak Campbeltown’un kaderi nasıl bu kadar hızlı yükseldiyse yine aynı hızda yere çakıldı diyebiliriz.

20. yüzyılın başlarından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan savaşlar ve bu buhranlı ortamın beraberinde getirdiği ekonomik kayıplardan bölgenin damıtımevleri de fazlasıyla etkilendi. Tüm bunlara bir de Amerika’nın yasaklamaları eklenince bölgede aktif olarak çalışan onlarca damıtımevi zaman içerisinde üretimlerini durdurmak zorunda kaldılar. Bu düşüşün bir diğer nedeni ise Speyside ve Lowland damıtımevlerinin öne çıkması ile harmanlanmış viskinin tüketicilerin favorisi haline gelmesi karşısında nispeten ağır, isli ve yağlı olan Campbeltown viskilerine olan talebin azalmasıydı. Tüm bunların neticesiyle 2010 yılında gelindiğinde bölgede sadece Springbank ve Glen Scotia damıtımevleri kalmıştı.

Bir diğer kötü haber de 21. yüzyılın başlarında geldi. Campbeltown, sadece 2 damıtımeviyle bir İskoç Bölgesi oluşturamayacağı gerekçesiyle neredeyse "'Scotch region" statüsünü de kaybetme noktasına gelmişti.


2. Campbeltown Küllerinden Doğuyor

Ancak hayatta her şeyin bir sonu olduğu gibi Campbeltown için de kötü günler sonsuz değildi elbette. Takvimler 2004 yılını gösterdiğinde Glengyle damıtımevi tekrar açılarak bölgenin üçüncü tesisi oldu ve Campbeltown adeta küllerinden yeniden doğarak viski ana üretim bölgelerinden biri olma özelliğini korumayı başardı. Günümüzde Campbeltown'un aktif çalışan 3 damıtımevi, toplam İskoç viski üretimin yalnızca %1'lik kısmını karşılayabiliyor olsa da resmi viski bölgesi statüsünü koruyabilmiş olması viski kültürü adına her şeyden daha önemli.

Damıtımevlerine geçmeden önce viskilerin tadı konusunda genel bir değerlendirme olarak Campbeltown maltlarının kuru ve biraz da tuzlu olmaya meyilli olduğunu da söyleyebilirim.                                                            

2. Campbeltown Damıtımevleri Listesi



Springbank Damıtımevi


Springbank damıtımevinde Hazelburn, Longrow ve Springbank whisky adıyla 3 çeşit viski üretiliyor. Tesisi diğerlerinden farklı kılan ve viskilerinin tadını da oldukça etkileyen bir özelliği var. Burada daha önceki damıtımevlerinde tanık olduğumuz 2 ve 3 kez damıtmanın haricinde bir de bu iki yöntemin bir kombinasyonu sayılabilecek 2,5 kez damıtma yapılıyor. Kapasitesini bu sene 180binden 300bine yükseltmişler.



Glen Scotia Damıtımevi


Springbank'ten 4 yıl sonra 1832'de kurulan Glen Scotia damıtımevi, neredeyse 2 asırdır hizmet veren eski bir tesis. 2014 yılında Loch Lomond Group'a satılıp kapsamlı bir yenilemeden geçen damıtımevinde üretim kapasitesi yeni kullanılan makine ve tekniklerle birlikte 500bin litre.

Damıtımevi 15 yıllık- 46% ABV, Double Cask-46% ABV ve Victoriana 51.5% ABV olmak üzere 3 single malt ekspresyonları ile viski severlerin en gözde tatlarından olmayı çoktan başarmış bir tesis. Bu viskiler içerisinde özellikle Victoriana ekspresyonu, Victorian Britain tarzına özgü bir viski üretme denemesi olarak oldukça farklı bir yere sahip ve içerisindeki kuru meyve, şekerlenmiş narenciye ve çikolata notaları oldukça belirgin.




Glengyle Damıtımevi


Glengyle damıtımevi, 1872 yılında William Mitchell tarafından kuruldu ve 1 yıl sonra da yapımı tamamlandı. Oldukça eski olan bu damıtımevi, 2014 yılında ilk sürümünü gerçekleştirdi ancak halihazırda Glengyle adıyla bir Highland blended malt piyasada olduğundan Glengyle damıtımevi viskilerini Kilkerran adıyla viski severlerin beğenisine sundu.

Yıl içinde sadece Eylül, Ekim ve Kasım ayları boyunca toplam 12 hafta üretim yapan tesisin kapasitesi yıllık 80bin litre.



69 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İskoçya'daki (ve bazı başka ülkelerdeki) viski üretim regülasyonlarına göre imbikten çıkan distilatın (new make spirit) viski olarak adlandırılabilmesi için en az 3 yıl meşe fıçılarda olgunlaşması ger