AUCHENTOSHAN


Auchentoshan Damıtımevi

İskoç viskilerini bu kadar özel kılan sırları hiç düşündünüz mü? Aklınıza ilk gelenlerin İskoçya’nın yumuşak kaynak suları, kaliteli arpanın yetişmesini sağlayan iklim koşulları, turbanın viskiye verdiği hoş aroma ve maltlama süresi gibi örnekler olduğunu duyar gibiyim. Evet, kesinlikle haklısınız, tüm bu saydıklarınız İskoç viskilerini iyi yapmaya yetiyor. Ancak unuttuğunuz bir şey daha var. İskoçlar viski yapmaya 15. Yüzyılda başladılar. Günümüzden asırlar önce başlayan bu lezzet yolcuğu, deneyim, emek ve ustaların yetenekleri ile birleşerek eşsiz İskoç viskilerini ortaya çıkardı.

Bugün sizlere bahsetmek istediğim Auchentoshan damıtımevi, İskoçya’nın en eski, belki de ilk viskilerinin üretildiği tarihi bir tesis. Auchentoshan, aynı zamanda İskoçya’nın batı yakasında bulunan tek malt viski damıtımevi olma özelliği de taşıyor. Bu damıtımevi Glasgow'a yakınlığı nedeniyle “Glasgow's Malt Whisky”, tatlı ve yumuşak oluşuyla da "thebreakfast whisky" olarak da biliniyor.


1. Tarihi Auchentoshan Damıtımevi

Şimdi sizleri Auchentoshan Damıtımevinin tarihinde kısa bir yolculuğa çıkaracağım. Auchentoshan damıtımevi Kilpatrick tepeleri ile Glasgow şehrinin kuzeybatısındaki Clyde arasında kurulu bir tesis. Kuruluş tarihi olarak 1800 yılı gösterilen damıtımevi, 1969'da kadar birçok kere el değiştirerek bu tarihte Eadie Cairns tarafından satın alınıp yeniden inşa edildi.

1984 yılında gelindiğinde damıtımevi bu kez de Morrison Bowmore damıtımcılarına satıldı. 5 yıl sonra Suntory'nin yatırımlarına geçen tesis yaklaşık 10 yıl sonra holdingin tamamının satın alınmasıyla 2014 yılında şu an Auchentoshan ve diğer Morrison Bowmore holdinglerinin sahibi olan BeamSuntory Inc adıyla birleştirildi.

2. Auchentoshan Damıtımevi Viskileri Neden Çok Seviliyor?

Gelelim Auchentoshan Damıtımevini diğerlerinden farklı kılan özelliklerine. İskoçya’da genellikle iki kez damıtma yapılırken sadece burada İrlanda’da olduğu gibi üç kez damıtma işlemi yapılıyor. Bu farklılığın nedeni ise Auchentoshan Damıtımevi’nin ilk kurucuların İrlandalı olmasından kaynaklanıyor. Bu tarz damıtma sayesinde viski istenmeyen aromalardan da arındırılmış oluyor.

Kullanılan suyun yumuşaklığı ve kalitesi viskinin tadını hayati derecede etkiliyor. İşte bu noktada damıtımevimizi cazibeli kılan bir diğer sırrı keşfediyoruz. Burada İskoçya’nın en güzel göllerinden biri olan Loch Katrine'nin o yumuşak ve nefis suyu viskilerin harika bir lezzete ulaşmasını sağlıyor.

3. Auchentoshan Damıtımevinin Özel Tatları

Normal üretim yanında damıtımevi 50 yıllık Auchentoshan özel viskisini piyasaya sürdüğü gibi zaman zaman özel tatlarını viski severler ile buluşturuyor. Auchentoshan fıçılarının çoğu Bourbon fıçıları olup birkaç çeşit Sherry ve şarap karışımı fıçılar da mevcut. Geniş viski çeşitleri yanında damıtımevinde Auchentoshan Manhattan, Bucky, Auchentoshan sour, Auchentoshan & ale, Glasgow mule ve Cobbler gibi kokteyller de bulunuyor.

Ünlü Auchentoshan American Oak ise tamamen ilk dolum fıçısında bulunan üçlü damıtılmış malt İskoç viskisi. Bu ekspresyon bol miktarda vanilya tadı ile aromalı bir kokuya sahip.


4. Auchentoshan Damıtımevine Ziyaret

Damıtımevi, ziyaretçilerine unutulmayacak bir deneyim sunmak için oldukça eğlenceli ve profesyonel bir şekilde hazırlanmış bir alana sahip. 2005 yılında tamamlanmış ziyaretçi merkezi ve konferans salonu ile damıtımevi haftanın her günü sabah 10’dan akşam 5’e kadar tur ziyaretlerine açık.

Damıtımevinde arzu ettiğiniz bir Auchentoshan viskisi almanız için dükkân bulunuyor. Ayrıca kendi viskinizi fıçıdan direkt doldurma olanağınız da var. Damıtımevini gezmek için farklı tur seçenekleri mevcut. Sundukları deneyimlere göre farklı saat ve ücretlerden oluşan çeşitli turlar olsa da en iyilerinden biri üç standart ve bir yıllanmış viskinin tadımının yapıldığı oldukça detaylı olan tur. Bu geziyi özel kılan nokta ise şüphesiz tadımları damıtımevinin harmanlama odasında yapıyor olmak. Son olarak gezi sırasında Auchentoshan depolarından birinin içini büyük bir pencereden görme imkânıda bulunuyor.

125 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör