ARDBEG Wee Beastie2020 senesinin ilk çeyreğini geride bıraktık. Salgının üzerimize saldığı kara bulutlar bizi çepeçevre kuşatsa da baharın gelişini parklarda, bahçelerde dolaşarak çıkaramasak da bu kötü günler elbet bitecek ve o gün en iyi viskimizi açıp kutlayamadığımız, ertelemek zorunda kaldığımız her şey için hep birlikte kadeh kaldıracağız. Evet, günler hızla geçiyor ve elbette bir yerlerde güzel şeyler oluyor ve beklenmedik zamanlarda harika haberler gelmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde biz viski severlerin sabırsızlıkla beklediği havadislerden birinin daha duyurusu yapıldı. Ben de haberi sizlerle paylaşmak için derhal araştırmaya ve ardından da yazmaya koyuldum.

Islay’in single malt viski damıtımevi olan Ardbeg, ailesine katılacak yeni bir üyesini tüm dünyaya tanıttı. Önümüzdeki Nisan ayında çıkması planlanan bu yeni şişe çiçeği burnunda 5 yıllık Ardbeg Wee Beastie. Gelin, bu yeni şişe hakkında biraz konuşalım.


1. Çekirdek Portfolyonun Yeni Gözdesi

Ardbeg'in yeni geçtiğimiz yıl ağustos ayında çıkardığı Ardbeg Traigh Bhan 19 yıllık edisyondan sonra Ardbeg Wee Beastie, damıtımevinin çekirdek portfolyosuna eklenen ilk single malt ekspresyon oldu. Bu nedenle 2020’nin en gözde şişelerinden biri olarak görülüyor.

Sınırlı sayıda üretilen 5 yıllık şişe, damıtımevininin web sitesine verilen ön siparişler ile çoktan tükendi bile. Minimum 3 yıl fıçıda dinlendirildikten sonra hazır hale gelen genç edisyon, Ardbeg damıtımevinin de haklı olarak övündüğü bir şişe oldu. Ardbeg'in yakın zamanda emekli olacak yöneticisi Mickey Heads de Wee Beastie'nin çekirdek yelpaze için kalıcı bir tat olması yanında çok özel bir dram olduğunu belirtti. Öyle ki, Ardbeg viski hayranları anlamına gelen Ardbeggians topluluğu da yeni şişe için 8 yıl beklediler.

2017’de piyasaya çıkan Ardbeg An Oa'dan bir önceki Corryvreckan sürümü de eski Ardbeg Airigh Nam Beist'in yerine geçmişti. Hatta An Oa, Whisky Advocate Top 20 listesinde 6. Sırada yer alan ve çok sevilmiş bir edisyondu. Çıkan her yeni edisyon aynı zamanda damıtımevinin kapasitesini artırdığının ve ilerleyen yıllarda belki de daha çok artıracağının bir göstergesi olabilir.

30 Mayıs’ta çıkacak olan isli aroması ve yaz meyveleri notaları içeren Ardbeg Blaaack Committee Edition’ı da hesaba katacak olursak Ardbeg damıtımevi, bu yıl harika tatlar ile biz viski severleri mest etmeye devam edecek gibi duruyor. Feis Ile festivalinin son gününde yani Ardbeg Day’de umarım yaşadığımız kötü günleri de geride bırakır ve tüm yeni tatları gönül rahatlığı ile içip doyasıya eğleniriz.


2. Ardbeg Wee Beastie 5 Yıllığın Tadı

Eğer isli viski sevenlerdenseniz Ardbeg viskilerinin tadına aşinasınızdır. Eski burbon fıçıları ile Olorosso şerileri arasından özenle seçilmiş fıçılar Wee Beastie’nin dumanlı tada ulaşması için gereken ideal ortamı da yaratmış. Ardbeg'in Viski Kreasyon Direktörü Dr. Bill Lumsden, turba tadı seven herkesin Wee Beastie’in dilin karıncalanmasını sağlayan ve bir o kadar da yoğun aromalı tadını gerçekten çok seveceklerini belirtti. %47.4 ABV'de şişelenen yeni sürüm, soğuk filtreleme yapılmadan şişelendi.

Şişenin arka etiketince belirtilene göre, Ardbeg Wee Beastie,Burun: Taze bitkiler ile vanilya, armut, karabiber aroması yanında devam eden güçlü Türk kahvesi, reçine ve yeşil elma ve bitkisel notalar barındırıyor.


Damak: Çikolata, anason, okaliptüs ve isli pastırma notaları mevcut.


Bitiş: Tuzlu et tadı ile uzun, yoğun ve biraz boğaz yakan bir bitişe sahip.


Tadına ve dünya çapında yaratacağı etkiye çok güvenilen Wee Beastie, 750 ml şişesiyle bu bahar raflardaki yerini alacak ve 40$ fiyattan satışa sunulacak.

131 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

CHIVAS 13

JANE WALKER