ARDBEG DAMITIMEVİ

Mükemmele Bir Adım Kala

Ardbeg Damıtımevi

Viskinin doğum yeri olan İskoç topraklarında gezilmedik bir damıtımevi, tadılmadık bir viski bırakmama düsturuyla başlayan heyecan verici yolculuğumuzda yepyeni damıtımevleri ve lezzetli viskiler için tekrar yola koyulduk. Bugün ülkenin biraz güneybatı kıyılarına doğru gidiyoruz. Şu an eminim ki yeni bir bölgeyi keşfedeceğimizi tahmin ettiniz. Haklısınız, bugün Islay’in en önemli tesislerinden biri olan Ardbeg damıtımevine misafiriz.


1. 18. Yüzyıldan Günümüze Ardbeg Yolculuğu

1798 gibi oldukça geç bir tarihten beri viski üreten Ardbeg, resmi olarak 1815 yılında John McDougall tarafından kurularak ticari üretimine geçti. Ardbeg 1886'ya kadar yaklaşık 60 çalışanıyla birlikte yılda yaklaşık 300 bin galon viski üretiyordu.  Öte yandan tesisin üretimi 1981 yılında durduruldu ve Hiram Walker’ın yönetimin başında olduğu 90’lı yıllarda sınırlı da olsa aktif hale getirilebildi. 1997 yılında gelindiğinde tesis Glenmorangie plc tarafından satın alınarak sürekli üretime kalındığı yerden devam edildi. 2017’de tesisi Mickey Heads devraldı. Bu topraklardaki diğer damıtımevlerinde de tanık olduğumuz gibi Ardbeg de kapatıp açılmalarla ve el değiştirmelerle birlikte diğerlerinden pek de farklı bir kadere sahip değil.


2. Ardbeg’in Üretim Potansiyeli

Sadece single malt üreten ve yalnızca 2 pot imbiğe sahip bir damıtımevi için yılda yaklaşık 1 milyon litre üretim hacmi ile Ardbeg oldukça iddialı bir tesis. Islay Adası genel olarak çok fazla su kaynağına sahip diyebiliriz. Bu nedenle Ardbeg de su ihtiyacını Loch Airigh Nam Beist ve Loch Uigeadail gibi iki farklı kaynaktan sağlıyor. Islay'da birçok deposu bulunan Ardbeg'in en ünlü deposu diğerleri gibi beyaza boyanmayan 2 numaralı depo.


3. Ardbeg’in Tarzı ve Ünlü Single Maltları

Ardbeg, daha pürüzsüz bir içim için arıtıcı kullanan tek İskoç damıtımevi. Ardbeg'in viskileri için genellikle yoğun turbalı maltlar denilebilir. Islay'ın diğer maltları ile Ardbeg'inkileri kıyaslayacak olursak burada deniz ve tuz tatları yerine daha çok baharat aromaları ile çikolata ve vanilya gibi tatlılara odaklandığı hissedilecektir. Ayrıca Ardbeg'de viskilere iki kez damıtma işlemi uygulanıyor.

Günümüzde Ardbeg maltlarını yüksek turba dumanına sahip Port Ellen maltlarından sağlıyor. Tesisin artık adıyla özdeşleşen Ardbeg TEN, Uigeadail ve Corryvreckan gibi single maltları haricinde özel günlerde limitli olarak çıkarılan Supernova, Ardbog ve Alligator single malt spesyalleri de var.

Ardbeg'in 6 farklı ekspresyonu geçtiğimiz on yıl içerisinde World Whisky of the Year, Scotch Whisky of the Year ve World’s Best Single Malt gibi oldukça prestijli unvanlar kazandı. Bunlar da Ardbeg'in bu denli yüksek bir itibarı bileğinin hakkıyla kazandığının en önemli göstergeleri olsa gerek.


4. Ardbeg’i Ziyaret Edeceklere Tavsiyeler

Ardbeg damıtımevi yıl boyunca açık. Tesisi gezebileceğiniz 3 farklı tur bulunuyor ve bunlar içerisinde en iyisi tüm üretim sürecini birebir görüp tadım yapabileceğiniz ayrıntılı tur. Tur sırasında tesisin viski dükkanında geçerli £5 değerinde kupon da hediye ediliyor.

Kış turları Şubat-Mart 2020 ile Kasım- Mart 2021 arasında; bahar turları Mayıs ve Haziran aylarında; yaz turları Haziran'dan Ağustos'a kadar ve sonbahar turları da ile Ekim ile Kasım aylarında yapılıyor. Damıtımevi, ziyaretçileri için tüm yılın programını gün ve saatleri ile ayrıntılı olarak hazırlamış. Eğer tesisi ziyaret etme planınız varsa bu turları detaylı bir şekilde inceleyip karar vermenizi öneririm. Islay malt ve müzik festivali ise Feis Ile 23-30 Mayıs arasında yapılacak.

Tesiste bulunan ve her gün 12.00-16.00 saatleri arasında açık olan Old Kiln Café ev yapımı ve her zevke hitap eden çok çeşitli menüsü ile tesisi gezdikten sonra lezzetli bir yemek arayanların kesinlikle uğraması gereken bir yer. Tesisin tabir yerindeyse kalbinde kalan ve tarihi dokusu korunmuş hoş bir kır evi olan Seaview Cottages de gecenizi orada geçirmek için güzel bir alternatif olabilir.

75 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör