ARDBEG BLAAACK


Ardbeg Blaaack Committee Edition Sürprizi

İskoç damıtımevlerini gezdiğimiz kapsamlı turumuza yeni çıkacak bir viski haberi ile kısa bir ara vermek istiyorum. Farklı bir lezzet daha tadacak olmanın verdiği heyecandan olsa gerek giriş cümlem son dakika anonsu gibi oldu, farkındayım.

Özel bir edisyon olan Ardbeg Blaaack 30 Mayıs’ta raflardaki yerini alacak. Bu tarih aynı zamanda Feis Ile viski ve müzik festivalinin son günü olan Ardbeg Day’a denk gelen özel bir gün.

Tabi ki Ardbeg bazı özel üyelerine e-mail ile bu özel viskiyi Ardbeg gününü beklemeden satın alabilmeleri için link gönderdi. 😊(Ben o şanslı kişilerden biri değilim.😭)

O şanslı üyeler bugün Türkiye saatiyle 13:00’da viskilerini satın alma şansı yakalayacak. 😊😊 Peki ne bu Ardbeg Blaaack?🥃

1. Ardbeg Blaaack Committee Edition’un Tadı

Görücüye çıkmaya hazırlanan bu özel tat, Yeni Zelanda'dan gelen Pinot Noir fıçılarında olgunlaşan yoğun turba aromalı single malt Scotch viski olarak tanımlanabilir.

Etiketinde "Ardbeg Blaaack Committee Edition" olarak adlandırılan ve tadı Ardbeg damıtımevinin Whisky Creation müdürü Dr. Bill Lumsden tarafından da tanıtıldığı üzere Ardbeg'in kendine has isli kokusunun kadifemsi yaz meyveleri içeren puding ve bitter cherry ile uyumundan doğan bir kutlama dramı olarak betimleniyor. Daha detaylı bir betimleme yapmam gerekirse;Burun: Meyve pudingi ile sedir ağacı ve puro kutusunun kokusunu andırıyor. Biraz su ile yoğun aromalı bitter cherry'nin baharatlar ile harmanlanmasıyla harika kokan bir menekşe buketine dönüşüyor.

Damak: Kadifemsi tat zıt aromaların uyumunu ortaya çıkarıyor. Bu sayede anason, is ve kiraz, çilek, kayısı, armut gibi yaz meyveleri ile kurabiye, bitter çikolata, kahve ve bademin tadının daha yoğun hissedilmesini sağlıyor.

Bitiş: Uzun, dumanlı ve isli bir his mevcut diyebilirim.


Ayrıca Ardbeg Blaaack Committee Edition % 50.7 ABV ile NCF (Non Chill-Filtered) şekilde şişelenecek.


2. Ardbeg Blaaack’in Şişe Tasarımı ve İsmindeki Gizem

Özel edisyon olan Ardbeg Blaaack’in etiketinde bir de koyun resmi var. Bildiğiniz üzere şişelerin şekli, rengi, etiketlerin tasarımı ve daha birçok görsel öge viskilerin tanınmasını ve hatta görsellikleri nedeniyle ikonikleşmesini sağlayan çok önemli hatırlatıcılardır. Daha iyi açıklayabilmek adına bu duruma uygun bir örnek vermek istiyorum. Size etiketini göstermeden sadece uzun boyun kısmından aşağılara süzülen kırmızı balmumu deseni olan bir viski şişesi göstersem bunun bir Maker's Mark Kentucky Straight Bourbon olduğunu bir bakışta anlayabilirsiniz değil mi? İşte burada olduğu gibi görsellik her zaman en az tat ve koku kadar kuvvetli bir hatırlatıcı oluyor.

Konumuza geri dönecek olursak şişenin üzerindeki bu kara koyun da İskoçya’da ve özellikle damıtımevinin bulunduğu Islay bölgesinde yaşayan çok yaygın bir tür. Ayrıca Yeni Zelanda da koyunlarıyla meşhur bir ülke.

Viskinin adı olarak Blaaack’in seçilmesi de elbette rastlantı değil. Black yazmak yerine 2 tane daha “a “harfinin kullanılması okurken koyun sesinin andıran bir tınının çıkmasını sağlıyor. Gördüğünüz üzere hem resim hem de viskinin adı ile bu yeni edisyonun Islay’ın koyunlarına adanmış bir özel bir tat olduğunu söyleyebiliriz.3. Ardbeg Committee’nin 20. Yıl Dönümü

1 Ocak 2000'den bu yana yaklaşık 100 bin üyesiyle Ardbeg Committee yoğun isli viski seven üyelerine sınırlı sayıdaki şişelerinden alma ayrıcalığı tanıyor. Ardbeg Blaaack aynı zamanda bu grubun 20 yıl dönümünü kutlamak için jübile şişesi olarak sunulacak.

57 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

CHIVAS 13

JANE WALKER